Հարությունյան, Սարյան, Մոցարտ. համերգ և ցուցահանդես Լոնդոնում
Նոյեմբերի 8-ին Լոնդոնի Վեստմինստերի պատմական Սուրբ Պողոսի եկեղեցում, տեղի ունեցավ «Հարությունյան, Սարյան, Մոցարտ» համերգ-ցուցահանդեսը։ Այս բացառիկ միջոցառումը կազմակերպվել էր «Քլինգեն» երգչախմբի և մշակութային ասոցիացիայի կողմից։
Ներկայացվեց մեծանուն նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի 145-ամյակին նվիրված հատուկ ցուցահանդես՝ նրա նկարների կրկնօրինակներով, որոնք տրամադրել էր Երևանի Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը։
Համերգի բացման խոսքով հանդես եկավ Մեծ Բրիտանիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը։ Նա իր խոսքում ներկայացրեց մեծանուն կոմպոզիտորներին՝ հիշատակելով Սարյանի թողած նկարչական մեծ ավանդույթի մասին 20-րդ դարի հայկական գեղանկարչության վրա։
Այս տարի լրանում է հայ կոմպոզիտորներ Ալեքսանդր Հարությունյանի և Ղազարոս Սարյանի ծննդյան 105-ամյակը։ Մաեստրո Սիփան Օլահը, «Քլինգեն կամերային նվագախումբը» և «Քլինգեն երգչախումբը», ինչպես նաև համերգի մենակատարները, կատարեցին մեծանուն կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները։
Ալեքսանդր Հարությունյանի Ջութակի լիրիկական կոնցերտը յուրովի մեկնաբանեց բրիտանահայ ջութակահարուհի Անի Բատիկյանը։
Ղազարոս Սարյանի «Նվագախմբային սերենադ» ստեղծագործությունը կատարեց լոնդոնաբնակ հոբոյահար Հակոբ Մուրադյանը։
Հարությունյանի մեկ այլ հայտնի ստեղծագործություն՝ Դաշնամուրային կոնցերտինոն, կատարեց վիեննաբնակ անվանի դաշնակահարուհի Նարե Արղամանյանը, ում մաեստրո Օլահը հատուկ հրավիրել էր Վիեննայից՝ այս Կոնցերտինոյի Լոնդոնյան պրեմիերան կատարելու համար։
Համերգին ելույթ ունեցավ սոպրանո Հայարփի Եղիկյանը, կատարելով Սարյանի «Չեմ մոռանում» ռոմանսը նվագախմբի և «Քլինգեն երգչախմբի» հետ։
Համերգին Սիփան Օլահը իր նվագախմբի հետ կատարեց Սարյանի «Ինչու ուշացար» ռոմանսը։ Համերգի առաջին բաժինը եզրափակվեց Ալ. Հարությունյանի և ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի մոնումենտալ «Հայրենիքիս հետ» երգ-կանտատով՝ Սիփան Օլահի նոր նվագախմբային և վոկալ-երգչախմբային բացառիկ գործիքավորմամբ։
Համերգի երկրորդ մասում «Քլինգեն կամերային նվագախումբը» իր ողջ լարային և փողային գործիքների կազմով կատարեց Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի գլուխգործոցը՝ 40-րդ Սիմֆոնիան։ Սա Սիփան Օլահի կողմից այս սիմֆոնիայի առաջին կատարումն էր։
Երեկոյին ներկա էին Վեստմինստերի քաղաքապետարանի, Քենսինգթոնի և Չելսիի թագավորական քաղաքապետարանի խորհրդականներ, Մեծ Բրիտանիայի Հայ համայնքային խորհրդի նախագահ Կարեն Արևյանը, Քահանա Շնորհք Բաղդասարյանը, Սուրբ Սարգիս եկեղեցու հոգաբարձուները և ծխական խորհրդի անդամները, հայկական շաբաթօրյա և կիրակնօրյա դպրոցների տնօրենները, ավելի քան 35 աշակերտ և ավելի քան 280 երաժշտասեր բրիտանացի ու բրիտանահայ հանդիսատես։

Arutiunian, Saryan, Mozart։ concert and exhibition in London
On November 8, 2025, the concert-exhibition "Arutiunian, Saryan, Mozart" took place in the historic St. Paul's Church in Westminster, London. This exclusive event was organized by the "Klingen Choir and Cultural Association". A special exhibition dedicated to the 145th anniversary of the legendary painter Martiros Saryan was presented, featuring replicas of his paintings provided by the Martiros Saryan House-Museum in Yerevan.
The Ambassador of the Republic of Armenia to the United Kingdom, Varuzhan Nersesyan, delivered the concert's opening speech. In his remarks, he introduced the great composers, mentioning Saryan's significant artistic legacy and influence on 20th-century Armenian painting. The Ambassador congratulated all the musicians for the preparation of this voluminous and rich concert programme. He highly praised the dedicated work of the British-Armenian Maestro Sipan Olah for disseminating and regularly performing Armenian classical music with various orchestras, choirs, and ensembles in the United Kingdom, European countries, Asia, and America. This year marks the 105th birth anniversary of Armenian composers Alexander Arutiunian and Ghazaros Saryan. Maestro Sipan Olah, the "Klingen Chamber Orchestra," the "Klingen Choir," and the concert soloists performed the works of these renowned composers.
Alexander Arutiunian’s Lyric Concerto for Violin was uniquely interpreted by the British-Armenian violinist Ani Batikian. Ghazaros Saryan's work, "Orchestral Serenade," was performed by London-based oboist Hagop Mouradyan. Another phenomenal composition by Arutiunian, the Piano Concertino, was performed by the phenomenal Vienna-based pianist Nareh Arghamanyan, whom Sipan Olah had specially invited from Vienna to give the London premiere of this Concertino. Soprano Hayarpi Yeghikyan enriched the concert with her beautiful voice, performing Saryan’s romance "Chem Moranum" (I can’t forget you) with the orchestra and the Klingen Choir. Maestro Olah performed Saryan's romance "Inchu Ushatsar" (Why were you late) with his orchestra. The first part of the concert concluded with A. Arutiunian's and the all-Armenian poet Hovhannes Tumanyan's monumental song-cantata "Hayrenikis Het" (With My Homeland), featuring Sipan Olah's new and exclusive orchestral and vocal-choral arrangement. In the second part of the concert, the "Klingen Chamber Orchestra," performed Wolfgang Amadeus Mozart's masterpiece, the Symphony No. 40 in G minor. Attendees of the evening included councillors from the City of Westminster and the Royal Borough of Kensington and Chelsea, the Chairman of the Armenian Community Council of the UK Karen Arevyan, Reverend Shnorhk Baghdassarian, the trustees and members of the Parish Council of St. Sarkis Church, directors of Armenian Saturday and Sunday schools, as well as more than 35 students and over 280 music-loving British and British-Armenian spectators.