«Առ քո թևերին, տար ինձ ժամանակ» խորագրով համերգ` Բավարիայում
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բավարիա երկրամասում՝ Մյունխենի «Բոլոր սրբերի պալատական տաճարում» (Allerheiligen-Hofkirche), տեղի ունեցավ «Հովեր» պետական կամերային երգչախմբի՝ «Առ քո թևերին, տար ինձ ժամանակ» խորագրով համերգը, որը նշանավորում էր Հայաստան-Գերմանիա դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը, ինչպես նաև «Հովեր» երգչախմբի հիմնադրման և գործունեության երեսնամյա հոբելյանը։
Համերգն իրականացվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի և ԳԴՀ Բավարիա երկրամասի Գիտության և արվեստի նախարարությունների հովանու ներքո։
Իրադարձության նախաձեռնողը և  իրականացնողը EUROPAMUSICALE եվրոպական մշակութային հիմնադրամն էր՝ աջակցությամբ Բավարիա երկրամասում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս դոկտոր Քրիստինե Զասսեի։
Համերգից առաջ ողջույնի խոսքով հանդես եկան ԳԴՀ Բունդեսթագի նախկին փոխնախագահ Յոհաննես Զինգհամմերը, EUROPAMUSICALE եվրոպական մշակութային հիմնադրամի ղեկավար Հելմուտ Պաուլին, ԳԴՀ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ենգիբարյանը, ինչպես նաև Բավարիա երկրամասում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս, դոկտոր Քրիստինե Զասսեն։
«Հովեր» երգչախմբի համերգային ծրագիրը բաղկացած էր երկու մասից, որն ընդգրկում էր հայ և եվրոպական ժամանակակից և դասական խմբերգային ստեղծագործություններ։ Երեկոյի ընթացքում հնչեցին Սբ․ Մեսրոպ Մաշտոցի, Կոմիտասի, Աննա Ազիզյանի, Արզաս Ոսկանյանի, էդգար Հովհաննիսյանի, Դավիթ Հալաջյանի, Տիգրան Ստամբուլցյանի, Վաչե Շարաֆյանի, համերգի երկրորդ բաժնում՝ Ք․ Պենդերեցկիի, Վ․ Տորմիսի, Վ․ Բուխենբերգի, Ա․ Պյարտի, Ռ․Մ․ Շաֆերի, Մ․ Օստրժիգայի, Հ․ Շանդերլի ստեղծագործությունները։ Դաշնակահար՝ Շահանե Աղաքարյան, խմբավար՝ Նարինե Ոսկանյան։

Concert dedicated to 30th anniversary of Armenian-German diplomatic relations held in Bavaria
In the "Allerheiligen-Hofkirche" of Munich, in the Bavarian region of the Federal Republic of Germany, the "Hover" state chamber choir held a concert entitled "On your wings, give me time", which marked the 30th anniversary of the diplomatic relations between Armenia and Germany,  as well as the thirtieth anniversary of the "Hover" choir.
The concert was held under the patronage of the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports and the Ministry of Science and Art of Bavaria.
The event's initiator was the EUROPAMUSICALE European cultural foundation, with the support of Dr. Christine Zasse, Honorary Consul of the Republic of Armenia in Bavaria.
Before the concert, the former vice-president of the Bundestag of Germany, Johannes Zinghammer, the head of the EUROPAMUSICALE European cultural foundation, Helmut Pauli, the extraordinary and plenipotentiary ambassador of the Republic of Armenia to Germany, Viktor Yengibaryan, as well as the honorary consul of the Republic of Armenia in Bavaria, Dr. Christine Zassen, gave a speech of welcome.