Դիլիջանում կնշվի Էդվարդ Միրզոյանի 100-ամյա հոբելյանը
Հուլիսի 10-ին, ժամը 19:00-ին Դիլիջանի Էդվարդ Միրզոյանի անվան կոմպոզիտորների միության ստեղծագործական տան Բեթհովենի անվան դահլիճում կկայանա համերգ` նվիրված կոմպոզիտոր, մանկավարժ, ՀՀ և ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, մշակութային, հասարակական գործիչ Էդվարդ Միրզոյանի 100-ամյա հոբելյանին: Այն կազմակերպել է Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ։
Համերգին հանդես կգա Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյանի ղեկավարությամբ։  Ծրագրում ընդգրկված է Էդվարդ Միրզոյանի Լարային քառյակը, Սիմֆոնիան լարային նվագախմբի և գոսերի համար, Պոեմ-էպիտաֆիան կամերային նվագախմբի համար։
Դիլիջանի Էդվարդ Միրզոյանի անվան կոմպոզիտորների միության ստեղծագործական տունը հիմնադրվել է 1963 թվականին և 2013 թվականից այն կրում է մեծանուն կոմպոզիտորի անունը։ Ականատեսների պատմելով՝ Էդվարդ Միրզոյանը մեծ մասնակցություն է ունեցել կառույցի շինարարական աշխատանքերում․ նա տեղյակ էր դրված ամեն մի քարից և ուշադրությամբ հետևում էր շինարարությանը։ Ժամանակին Դիլիջանի կոմպոզիտորների ստեղծագործական տանը հանդես են եկել մի շարք անվանի արտիստներ, որոնք իրենց նպաստն են բերել կառույցի կայացմանը և հեղինակությանը։ Այս համերգը ոչ միայն հարգանքի տուրք է մեծանուն կոմպոզիտորի հոբելյանին, այլ նպատակ ունի նպաստել Դիլիջանի Էդվարդ Միրզոյանի անվան կոմպոզիտորների միության ստեղծագործական տան հանրահռչակմանը։

Concert dedicated to E. Mirzoyan to take place in Dilijan
A concert dedicated to the 100th anniversary of composer, pedagogue, People's Artist of the USSR, public figure Edward Mirzoyan will take place at Dilijan Composers house, at Beethoven concert hall on July 10, at 7:00 p.m. The event is organized by the National Chamber Music Center together with the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
The concert will be performed by the State Chamber Orchestra of Armenia under the baton of artistic director, chief conductor Vahan Martirosyan. The program includes Edward Mirzoyan's String Quartet, Symphony for Strings and Timpani, Poem-Epitaph for Chamber Orchestra.
The Composers' resthouse of the Composers Union of Armenia in Dilijan was founded in 1963, and since 2013 it has been named after the great composer. This concert is not only a tribute to the great composer, but also aims to contribute to the popularization of the resthouse of the Composers Union in Dilijan.