Հայաստանում կներկայացվի Տիգրան Մեծին նվիրված երաժշտական նախագիծ
Հունիսի 16-ին «Սանկտ Պետերբուրգի պալատներ» միջազգային երաժշտական փառատոնը Երևանում` Ռուսաստանի վաստակավոր արտիստ Մարիա Սաֆարյանցի ղեկավարությամբ, ներկայացնում է միջազգային երաժշտական վիթխարի նախագիծ՝ նվիրված  արքա Տիգրան Մեծին:
Զվարթնոցի տաճարի հարակից հրապարակում երեկոյան կներկայացվի արքայից արքա Տիգրան Մեծի պատմությունը:
Այդ երեկո երաժշտական փառատոնի հանդիսավոր բացմանն Իտալիայի և Ռուսաստանի օպերային թատրոնների արտիստները կմարմնավորեն Տիգրան Մեծի,  Կլեոպատրայի,  Միհրդատի և մյուս հերոսների կերպարները:Պատմության ընթացքում բազմաթիվ օպերաներ են նվիրվել Տիգրան Մեծին։
Հատուկ այս նախագծի համար նեապոլիտանական երաժշտական գրադարանը տրամադրել է իտալացի մեծագույն կոմպոզիտորներ Վիվալդիի, Սկարլատիի, Պերգոլեզիի, Պիչինիի օպերաներից բացառիկ նոտաները։ Այդ երեկո ելույթ կունենա նաև հայտնի իտալացի կոնտրտենոր Աուրելիո Սկյավոնին: Համերգին մասնակցում են ռուսական և եվրոպական բեմերի առաջատար մենակատարներ՝ սոպրանո Մարինա Զյատկովան, միջազգային և ռուսական մրցութների դափնեկիր, Մեծ և Մարիինյան թատրոնների մենակատար Բորիս Ստեպանովը, բաս, Ռուսաստանի վաստակավոր արտիստ, Միխայլովսկի թատրոնի մենակատար Կարեն Ակոպովը: Համերգը կանցնի կամերային նվագախմբի նվագակցությամբ, դիրիժոր՝ Քրիստիան Դելիզո: Համերգին ելույթ կունենա նաև հայտնի ջութակահարուհի, փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Մարիա Սաֆարյանցը։ Հայաստանից ելույթ կունենա նաև դուդուկահար, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Գևորգ Դաբաղյանը:

Concert dedicated to Tigran the Great to be presented in Armenia
A major international musical project honoring King Tigran the Great will be presented on June 16 at the international music festival "Palaces of Saint Petersburg" in Yerevan, directed by the renowned Russian musician Maria Safaryants. The Tigran the Great narrative will be told in the evening in the square next to Zvartnots Cathedral.
The Russian and Italian opera theater performers will take on the roles of Cleopatra, Mihrdat, Tigran the Great, and other heroes for the music festival's grand opening. Numerous operas have been dedicated to Tigran the Great throughout history.
The Neapolitan music library provided exclusive notes from the operas of the greatest Italian composers, including Vivaldi, Scarlatti, Pergolesi, and Piccini, especially for this project. Prominent soloists from Russian and European stages take part in the concert: bass Boris Stepanov, an honored artist of Russia; soprano Marina Zyatkova, winner of international and Russian contests; and soloist Karen Akopov of the Mikhailovsky Theater. Aurelio Schiavoni, the renowned Italian countertenor, will also perform during the concert. Christian Delizo will lead a chamber orchestra that will accompany the concert. The program will also feature a performance by the well-known violinist and festival creative director, Maria Safaryants. Gevorg Dabaghyan, an Armenian duduk player and People's Artist will also perform in the concert.