Հայ-Լիտվական բարեկամությանը նվիրված համերգ Կաունասում
Փետրվարի 22-ին Կաունասի պետական ֆիլհարմոնիայում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ և աջակցությամբ տեղի ունեցավ «Խաչատրյան Տրիո»-ի համերգը՝ նվիրված հայ-լիտվական բարեկամությանը։
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Լիտվայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը, ով, ներկայացնելով խմբի մենակատարներին և նրանց ստեղծագործական ուղին, նշեց, որ հայ-լիտվական բարեկամությանը նվիրված այս համերգով մեկնարկում է բալթյան երկրներում «Խաչատրյան Տրիո»-ի համերգային շրջագայությունը։
Ներկայացնելով համերգային ծրագիրը՝ դեսպան Մկրտչյանը նշեց, որ համերգացանկն իր մեջ ներառում է հայ և բալթյան տարածաշրջանի լավագույն կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, որը հատուկ կազմվել է այս շրջագայության համար։
Եզրափակելով իր խոսքը՝ Տ․ Մկրտչյանը շնորհակալություն հայտնեց Կաունասի ֆիլհարմոնիային, «Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամ»-ին և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությանը համերգի կազմակերպման հարցում ցուցաբերած աջակցության համար։

Concert in Kaunas dedicated to the Armenian-Lithuanian friendship
On February 22, at the initiative and with the support of the Armenian Embassy to Lithuania, the concert of “Khachaturian Trio” dedicated to Armenian-Lithuanian friendship took place in Kaunas State Philharmonic.
Armenian Ambassador to Lithuania Tigran Mkrtchyan in his welcoming remarks presented the ensemble’s soloists and their artistic path, noting that the concert dedicated to the Armenian-Lithuanian friendship launches the concert tour of the Khachaturian Trio in the Baltic states.
Presenting the concert program, Ambassador Mkrtchyan mentioned that it includes works by the best composers of the Armenian and Baltic region, specially prepared for this tour.
Concluding his speech, T. Mkrtchyan expressed his gratitude to the Kaunas State Philharmonic, European Foundation for Support of Culture and the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Armenia for the support in organizing this concert.