Պ․ Չայկովսկու անվան դպրոցի կամերային նվագախմբի համերգային շրջագայությունը՝ Ֆրանսիայի քաղաքներում
ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ Երևանի Պ․ Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական մասնագիտացված դպրոցի կամերային նվագախումբը փետրվարի 18-ից մարտի 3-ը համերգային շրջագայությամբ հանդես է եկել Ֆրանսիայի Վալանս, Լիոն, Ռոման, Գրենոբլ, Մարսել, Նիցա քաղաքներում՝ հանդիսատեսի կողմից արժանանալով ջերմ ընդունելության և բարձր գնահատականի։
Շրջագայության ընթացքում երիտասարդ երաժիշտները ներկայացրել են համերգային ծրագիր, որը ներառում էր համաշխարհային դասական երաժշտության ճանաչված ստեղծագործություններ, ինչպես նաև հայ կոմպոզիտորների գործեր։
Հայ-ֆրանսիական նվագախումբը 2014 թվականից կազմակերպում է փոխայցելություններ՝ համատեղ համերգներ Ֆրանսիայի ու Հայաստանի տարբեր քաղաքներում: Ծրագիրը ներառում է նաև վարպետության դասեր հայ և ֆրանսիացի մասնագետների հետ։
Համերգային շրջագայությունը նպատակ ուներ ներկայացնելու Հայաստանի երաժշտական կրթության բարձր մակարդակը, ինչպես նաև նպաստելու հայ-ֆրանսիական մշակութային համագործակցության զարգացմանը։ Նվագախմբին միացել են նաև ֆրանսիացի և հայ պատանի երաժիշտներ։ Համատեղ համերգները դարձել են մշակութային երկխոսության կարևոր հարթակ՝ միավորելով երաժշտասերներին և ստեղծելով նոր համագործակցությունների հնարավորություններ։
Ֆրանսիական շրջագայությունը կարևոր քայլ էր հայ երիտասարդների կատարողական արվեստի միջազգային ներկայացման, ինչպես նաև Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև մշակութային կապերի ամրապնդման գործում։

Concert Tour of the P. Tchaikovsky School Chamber Orchestra in French Cities
With the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, the Chamber Orchestra of the Yerevan P. Tchaikovsky Specialized Secondary Music School performed a concert tour in the French cities of Valence, Lyon, Romans-sur-Isère, Grenoble, Marseille, and Nice from February 18 to March 3, receiving a warm welcome and high appreciation from audiences.
During the tour, the young musicians presented a concert program that included well-known works of world classical music, as well as compositions by Armenian composers.
Since 2014, the Armenian-French orchestra has been organizing exchange visits, holding joint concerts in various cities of France and Armenia. The program also includes masterclasses with Armenian and French specialists.
The concert tour aimed to showcase the high level of music education in Armenia, as well as to promote the development of Armenian-French cultural cooperation. French and Armenian young musicians also joined the orchestra. The joint concerts became an important platform for cultural dialogue, bringing together music lovers and creating new opportunities for collaboration.
The tour in France was an important step in presenting the performance art of Armenian youth on the international stage, as well as in strengthening cultural ties between Armenia and France.
Concert Tour of the P. Tchaikovsky School Chamber Orchestra in French Cities · Armenian National Music