Վլադիմիր Սպիվակովի հետ զրույցները՝ հայերեն
«Օրակուլ» հրատարակչությունը լույս է ընծայել Սոլոմոն Վոլկովի «Զրույցներ Վլադիմիր Սպիվակովի հետ» գրքի հայերեն թարգմանությունը։ Գիրքը երկխոսություն է մանկության երկու ընկերների միջև։
ANM-ի հետ զրույցում հրատարակչության տնօրեն Ռուբեն Իշխանյանը նշեց, որ երկու տարի առաջ երբ սովորում էր Մոսկվայում, ծանոթացավ գրաքննադատ Կլարիսա Պուլսոնի հետ։ Շփման ընթացքում որոշեցին համատեղ մեծ ծրագիր անել և այդպես ծնվեց երկու գրքերի պատմություն։ Առաջինը Վլադիմիր Պոզների «Հրաժեշտ պատրանքներին», մյուսը՝ Սոլոմոն Վոլկովի «Զրույցներ Սպիվակովի հետ» գիրքն է։ Քանի որ Իշխանյանը լավ առաջարկներից արագ է ոգեշնչվում և դարձնում այն իր կյանքի իմաստը, չէր կարող հրաժարվել այդ երկու մեծ նախագծերից։
«Հաշվի առնելով Վլադիմիր Սպիվակովի սերտ կապերը Հայաստանի հետ՝ սիրով լծվեցինք գրքի թարգմանությանը։ Երբ վերադարձա Հայաստան, սկսեցի փնտրել այն մարդուն, ով իր վրա կվերցնի թարգմանության ծանր բեռը։ Մեծ խնդիր ունեինք ռուսերենից հայերեն թարգմանիչ գտնելու հարցում, և շատ երաժիշտներ, ովքեր մեծամասամբ ռուսախոս էին, դժվարանում էին այն թարգմանել։ Խոսելով Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր Սվետլանա Դադյանի հետ, մենք այդ գործը վստահեցինք կոնսերվատորիայի դոցենտ Սահենիկ Մաղաքյանին։ Հեղինակային իրավունքները ձեռք բերելու հարցում մեծ աջակցություն ցուցաբերեց իմ մտերիմ ընկերը՝ խմբագիր, Ռուսաստանի խոշոր հրատարակիչներից Ելենա Շուբինան»։
Երբ գրքի վրա տարվող աշխատանքները գրեթե ավարտված էին, Իշխանյանը կապ հաստատեց Վ․ Սպիվակովի հետ, ով արդեն տեղյակ էր, որ իր գիրքը հրատարակվում է հայերեն և միանգամից արձագանքեց։ «Մեր շփմանը միացավ Սաթի Սպիվակովան ու մենք սկսեցինք քննարկել ամեն ինչ՝ շապիկի ձևավորումից մինչև շնորհանդեսի հնարավոր տարբերակները։ Երկուսն էլ լինելով խիստ զբաղված, շատ դժվար են ժամանակ գտնում, սակայն պարտաճանաչ պատասխանում են բոլոր հարցերին՝ գիտակցելով, որ դա իրենց մասին պատմող գիրք է և առաջին հերթին իրենց անվան հետ է կապված»։
Ներկայումս հնարավոր տարբերակներ են քննարկվում Մոսկվայում և Երևանում շնորհանդեսներ անցկացնելու համար, որին ցանկանում է մասնակցել ինչպես Սպիվակովը, այնպես էլ իր կինը։ Շնորհանդեսները զուտ ժամկետների հետ են կապված։ Մոսկովյան շնորհանդեսին կմասնակցի նաև Ելենա Շուբինան, ով Մոսկվայում հրատարակել է այդ գիրքը։ Շուբինան մեծ ցանկություն ունի նաև ներկա գտնվել հայաստանյան շնորհանդեսին։

Conversations with Vladimir Spivakov in Armenian
“Orakul” Publishing House has published the Armenian translation of Solomon Volkov's "Conversations with Vladimir Spivakov". The book is a dialogue between two childhood friends.
Ruben Ishkhanyan, director of the publishing house, told ANM that he met literary critic Clarissa Pulson two years ago when he was studying in Moscow. During the conversation, they decided to do a big project. The first was Vladimir Pozner's "Farewell to the Illusions", the other was S. Volkov's "Conversations with Spivakov". As Ishkhanyan quickly inspires from good suggestions and make it the meaning of his life, he decided to it. “Knowing about Vladimir Spivakov's close ties with Armenia, we were happy to translate this book. When I returned to Armenia, I began to look for a person, who could translate it. We have a big problem finding a translator from Russian into Armenian, and many musicians who were mostly Russian-speaking found it difficult to translate. Speaking to Svetlana Dadyan, the Professor of the Yerevan Komitas State Conservatory, we entrusted the work to the Conservatory Associate Professor Sahenik Maghakyan. My close friend, the editor, one of Russia's major publishers, Yelena Shubina, was very supportive of the copyright acquisition".
When the translation of the book was almost finished, Ishkhanyan contacted V. Spivakov, who has already informed about it, responded immediately. “Sati Spivakova joined us and we started discussing everything from the cover design to the possible presentations. Both are very busy, but they respond diligently to all the questions, realizing that this is a book about them.”
Possible presentations of the book are currently underway in Moscow and Yerevan. Both V. Spivakov and his wife wish to participate in it.  The problem is related only to deadlines. Elena Shubina, who published the book in Moscow, will also attend the Moscow presentation. She is also eager to be present at the Armenian presentation.