Էդվարդ Միրզոյանի անվան 9-րդ մրցույթի մրցանակակիրները հայտնի են
Մայիսի 13-ին ավարտվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ և Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախաձեռնությամբ անցկացվող Էդվարդ Միրզոյանի անվան պատանի կոմպոզիտորների հանրապետական ամենամյա 9-րդ մրցույթը, որին մասնակցելու իրավունք էր ստացել 15 հայ պատանի կոմպոզիտոր ինչպես Հայաստանի Հանրապետությունից, այնպես էլ Ջավախքից (Վրաստանի Հանրապետություն) և Թեհրանից (ԻԻՀ):
Ժյուրիի որոշմամբ մրցույթի ավագ խմբում երրորդ հորիզոնականը զբաղեցրել է Հայկ Մարտիրոսյանը, իսկ երկրորդ հորիզոնականը կիսել են Սյուզաննա Աղամալյանը (դաս.՝ Նաիրա Դիվանյան) և Հայկազ Բալումյանը (դաս.՝ Արամ Հովհաննիսյան): Առաջին մրցանակ չի շնորհվել։
Կրտսեր խմբում երկրորդ և երրորդ հորիզոնականները զբաղեցրել են Արփինե Կալինինայի կոմպոզիցիայի դասարանի աշակերտները՝ Արտաշես Մոսիկյանը և Հայկ Ջուլհակյանը: Մրցույթի կրտսեր խմբում միավորների բացարձակ հավասարութամբ հաղթող է ճանաչվել միանգամից երկու մասնակից՝ Լյանա Ուլիխանյանը (դաս.՝ Սաթենիկ Ուլիխանյան) և Ալեքս Գևորգյանը (դաս.՝ Վաչե Շարաֆյան):
Բոլոր մասնակիցները պարգևատրվել են խրախուսական նվերներով, պատվոգրերով, նաև ստացել հնարավորություն՝ անվճար ձայնագրվելու նախագծի գործընկեր Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ակուստիկ լաբորատորիայում, ինչպես նաև մասնակցելու մարզային միասնական համերգին:
Մրցանակակիրները, այս ամենից բացի, ստացել են նաև մրցույթի անվանական գավաթներ, իսկ հաղթողները՝ նաև դրամական պարգևներ: Դրամական պարգևներ են ստացել նաև մրցանակային հորիզոնականներ զբաղեցրած մասնակիցների ուսուցիչները:
Ժյուրիի կազմում էին կոմպոզիտորներ՝ Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախագահ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Արամ Սաթյանը, Երևանի պետական կոնսերվատորիայի կոմպոզիցիայի ամբիոնի վարիչ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Աշոտ Զոհրաբյանը, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Մարտին Վարդազարյանը, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Վահրամ Բաբայանը, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Էդգար Գյանջումյանը և մրցույթի գեղարվեստական ղեկավար Էդմոնդ Մակարյանը:

The winners of the 9th Edward Mirzoyan Competition are announced
The 9th annual Edward Mirzoyan Young Composers Competition, initiated by the Union of Composers of Armenia with the support of the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia, ended on May 13. Totally 15 young musicians from Armenia, Georgia (Javakhk) and Iran participated in the contest.
By the decision of the jury, Hayk Martirosyan took third place in the senior group of the competition,  Suzanna Aghamalyan (class: Naira Divanyan) and Haykaz Balumyan (class: Aram Hovhannisyan) shared the second place, no first prize awarded.
The second and third places in the junior group were taken by Arpine Kalinina's composition students Artashes Mosikyan and Hayk Julhakyan.
In the junior group, Lyana Ulikhanyan (teacher: Satenik Ulikhanyan) and Alex Gorgyan (teacher: Vache Sharafyan) with absolute equality of points took the first prize.
All the participants were awarded incentive gifts, diplomas and the opportunity to record at the acoustic laboratory of the project partner Yerevan Komitas State Conservatory, as well as to participate in a joint regional concert.
The winners, in addition to all this, also received nominal cups of the competition, and the winners also received cash prizes. Cash prizes were also awarded to the teachers of the prize winners.
The members of the jury were President of the Composers Union of Armenia, Honored Art Worker of the Republic of Armenia Aram Satian, Head of the Yerevan State Conservatory's  Composition Departement, Honored Art Worker of the Republic of Armenia Ashot Zohrabyan, People's Artist of the Republic of Armenia Martin Vardazaryan, Honored Artist of the Republic of Armenia Edgar Gyanjumyan and the artistic director of the competition Edmond Makaryan.