Ասեղնագործ մեղեդիներ. Ձայնային ճամփորդություն Ալեքսիս Փոլի հետ
Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի «Սասունցի Դավիթ» պարտեզի սրահում բացվել է «Ասեղնագործ մեղեդիներ. Ձայնային ճամփորդություն Ալեքսիս Փոլի հետ» ցուցադրությունը, հայտնում են ԳԱԿ-ից։
Ալեքսիս Փոլը ֆրանսիացի երաժիշտ է, կոմպոզիտոր և համադրող։ 2014 թվականից ի վեր, Ալեքսիսն արդի մոտեցումներով ուսումնասիրում և վերակենդանացնում է փողոցային երգեհոնի (երգեհոնիկ, շարմանկա) մշակույթը՝ ճանապարհորդելով, ստեղծագործելով և համագործակցելով տարբեր մշակութային համատեքստերում։
Վերջին տարիներին իր «Disornaments» նախագծի շրջանակում Ալեքսիս Փոլը հատկապես հետաքրքրված է գործվածքի ու ձայնի միջև կամուրջներ ստեղծելով՝ կենտրոնանալով մասնավորապես հայկական ասեղնագործության և գորգագործության վրա (հիմնականում՝ Արևմտյան Հայաստանից)։ Մուլտիդիսցիպլինար արվեստագետը փորձում է այդ աշխատանքներում բացահայտել թաքնված եզրեր, որոնք դրանց կիրառական կամ գեղագիտական մակարդակից անդին են։ Նարեկ Վան Աշուղաթոյանի հարուստ հավաքածուից ներկայացված եզակի ասեղնագործական ու գորգարվեստի նմուշները ոգեշնչման աղբյուր են դարձել Ալեքսիս Փոլի համար։
Երաժիշտը օգտագործում է մեխանիկական երաժշտական գործիքների, այդ թվում փողոցային երգեհոնի համար նախատեսված հատուկ թղթեր՝ ծակոտաքարտեր կամ ծակոտաժապավեններ, որոնց վրա համապատասխան անցքեր անելով՝ փոխանցում է ասեղնագործության զարդանախշերի սխեմատիկ պատկերները, ինչի արդյունքում հայկական ասեղնագործությունը սկսում է հանկարծակի «հնչել»։ Արվեստագետի ստեղծագործական ընթացքը, նրա գործողությունը դառնում է ցուցադրության մաս, երբ Ալեքսիսի ուղղակի ֆիզիկական աշխատանքը ցուցասրահը տրանֆորմացնում է կենդանի պերֆորմանսի։
Ալեքսիս Փոլի խոսքերի համաձայն․ «Ասեղնագործությունը, հյուսքը, երաժշտության նման, դանդաղ քայլերով մեզ տանում է դեպի հետապնդող և կրկնվող բացարձակը՝ դեպի Աստված ու բնությունը․․․»։
«Ասեղնագործ մեղեդիներ․ Ձայնային ճամփորդություն Ալեքսիս Փոլի հետ» ցուցադրությունը հնարավոր է դարձել Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի և Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության / Հայաստանի Ֆրանսիական ինստիտուտի համագործակցության արդյունքում։
Ցուցադրությունը կգործի հանրության համար Կենտրոնի «Սասունցի Դավիթ» պարտեզի սրահում ապրիլի 14-ից հունիսի 25-ը։ Մուտքն ազատ է։

An exhibition entitled “ Embroidered Melodies: A Sonic Journey with Alexis Paul” opened in Sasuntsi Davit Garden Gallery of the Cafesjian Center for the Arts.
Alexis Paul is a French artist who excels as a musician, composer, and curator. Since 2014, he has been exploring and reviving the street organ tradition through a contemporary approach that merges travel, composition, and various collaborations in the diversity of cultural paradigms.
In recent years, as part of his project the Disornaments, Alexis Paul has been focused on building bridges between textile and sound, featuring particularly Armenian embroidery and carpets, mainly from Western Armenia. The artist is passionate about uncovering hidden layers in these pieces beyond their applied or aesthetic side. The distinctive embroidery pieces and carpets from Narek Van Ashughatoyan's extensive collection have been a source of inspiration for Alexis Paul.
Alexis utilizes special papers or cards, known as perforated cards, for mechanical musical instruments, including street organs. He transforms their traditional use by replacing musical notation with the diverse and repetitive ornaments found in Armenian embroidery. The machines read the perforated ornaments as sheet music, resulting in the Armenian embroidery "sounding" through the perforated patterns on musical cards. The artist’s creative process and his action are a part of the exhibition, transforming the gallery into a real live performance scene.
As Alexis Paul states: “The embroidery, the weaving, like music, lead us little by little towards a haunting and repetitive absolute։ God, Nature․․․”.
The exhibition, Embroidered Melodies: A Sonic Journey with Alexis Paul is a result of a collaboration between the Cafesjian Center for the Arts and the Embassy of France / French Institute in Armenia.
The exhibition will be open in Sasuntsi Davit Garden Gallery from April 14 to June 25, 2023. Admission is free.