Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումներ՝ Թբիլիսիում
Մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 120-ամյակին նվիրված հոբելյանական ծրագրի շրջանակում նոյեմբերի 27-ին Թբիլիսիում տեղի են ունեցել մի շարք միջոցառումներ:
Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը՝ դիրիժոր Հարություն Արզումանյանի գլխավորությամբ, հանդես է եկել համերգով:
Համերգին ներկա են եղել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար, Արամ Խաչատրյանի հոբելյանական հանձնաժողովի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Կիրակոս եպիսկոպոս Դավթյանը, Վրաստանի պետական մարմինների և խորհրդարանի ներկայացուցիչներ, Վրաստանում հավատարմագրված մի շարք երկրների դեսպաններ և դիվանագետներ, հասարակական-մշակութային գործիչներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Նույն օրը Թբիլիսիի Շ. Ռուսթավելու անվան ազգային թատրոնում Ս. Խալաթյանի «Վերջին ծաղրածուն» ներկայացմամբ հյուրախաղերով հանդես է եկել Գորիսի Վ. Վաղարշյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնը:
Նշենք նաև, որ Թբիլիսիում՝ այն տանը, որտեղ 1908-1922 թվականներին ապրել է Արամ Խաչատրյանը, տեղադրվել է հուշատախտակ՝ նվիրված հայ մեծանուն կոմպոզիտորի հիշատակին:
Հուշատախտակի հեղինակն է ճարտարապետ Սեմյոն Բարսեղյանը: Հուշատախտակի տեղադրումն իրականացվել է Արամ Խաչատրյանի թանգարանի նախաձեռնությամբ՝ Վրաստանում ՀՀ դեսպանության մասնակցությամբ:
Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումներ՝ Թբիլիսիում · Armenian National Music

Event series dedicated to Aram Khachaturian took place in Tbilisi
As part of the jubilee program dedicated to the 120th birthday of the famous composer Aram Khachaturian, several events were held in Tbilisi on November 27.
The State Chamber Orchestra of Armenia, led by conductor Harutyun Arzumanyan, performed at the concert. The concert was attended by Harutyunyan, Chief of Staff of the Prime Minister, chairman of the jubilee committee on Aram Khachaturian's 120th anniversary,  His Grace Bishop Kirakos Davtyan, Primate of the Armenian Diocese of Armenia, Daniel Danielyan, Deputy Minister of the Education, Science, Culture and Sport of Armenia, representatives of Georgian state bodies and parliament, ambassadors and diplomats of some countries accredited in Georgia, public and cultural figures, representatives of the Armenian community.
Also, in Tbilisi, in the house where Aram Khachaturan lived from 1908-1922, a plaque dedicated to the memory of the famous Armenian composer was installed.
The author of the plaque is architect Semyon Barseghyan. The installation of the plaque was carried out at the initiative of the Aram Khachaturian Museum with the participation of the RA Embassy in Georgia.