Կապանում տեղի է ունեցել «Տարազնավուր» խորագրով համերգը
Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակի հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ Սյունիքի մարզկենտրոն Կապանում տեղի է ունեցել «Տարազնավուր» խորագրով համերգը:
«Տարազնավուր» ինքնատիպ համերգին ներկա է եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը:
Համերգային հիմնական կատարումներով հանդես է եկել Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնի Հայաստանի «Ալթունյան» պետական անսամբլը։
Ամեն հայի սրտին մոտ ու հոգեհարազատ ազնավուրյան մեղեդիները ևս մեկ անգամ ներկայացվել են հայկական ժողովրդական գործիքներով, երգչախմբի և մենակատարների ուղեկցությամբ, իսկ պարային խմբի կատարումներն ու հայկական գունեղ տարազներն առանձնակի հմայք են հաղորդել միջոցառմանը:
Շառլ Ազնավուրի երգերի կատարմամբ հանդես են եկել երգիչներ Արփի Շահնուբարյանը, Նաիրա Մանուչարյանը, Մավր Մկրտչյանը, Դավիթ Խաչատրյանը։ Համերգի ողջ ընթացքում լեդ էկրաններին ցուցադրվել են արդի տեխնոլոգիաների (AI) մշակմամբ թեմատիկ նյութեր:
Հայաստանի ազգային հերոս, Ֆրանսիայի Պատվո լեգեոնի շքանշանակիր, աշխարհահռչակ շանսոնյե, հասարակական գործիչ Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված միջոցառումները շարունակվում են։

Concert entitled "Taraznavour" was held in Kapan
With the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport, a concert entitled "Taraznavour" was held in Kapan, Syunik's regional center, as part of the 100th anniversary festivities for Charles Aznavour.
Daniel Danielyan, Deputy Minister of ESCS of the Republic of Armenia, attended the first "Taraznavur" concert.
The State Ensemble of Armenia "Altunyan" of the National Center of Folk Music and Dance performed the main concert.
Singers Arpi Shahnubaryan, Naira Manucharyan, Mavr Mkrtchyan, Davit Khachatryan performed Charles Aznavour's songs. The thematic materials developed by modern technologies (AI) were displayed on LED screens throughout the concert.
The celebrations commemorating the 100th birthday of Charles Aznavour, Armenian national hero, French Legion of Honor recipient, world-famous chansonnier, and public figure, continue.