Սրբուհի Լիսիցյանի 130-ամյակի կապակցությամբ հայտարարվում է Լիսիցյանական շաբաթ
Հայ էթնոպարագիտության հիմնադիր Սրբուհի Լիսիցյանի 130-ամյակի կապակցությամբ հայտարարվում է Լիսիցյանական շաբաթ, որի ընթացքում կիրականացվեն մի շարք միջոցառումներ։ Լիսիցյանական շաբաթվա նախաձեռնողներն են Կարին կրթամշակութային ՀԿ-ն և Ազգային երգ ու պարի ակադեմիան (ԱԵՊԱ)՝ Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի հետ համագործակցությամբ։
Շաբաթը կմեկնարկի Լիսիցյանի ծննդյան օրը՝ հունիսի 27-ին, ժամը 19:00-ին Ազտաության հրապարակում։ Հունիսի 28-ին, ժամը 19։00-ին «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում տեղի կունենա «Ծովակ» ավանդական երգի-պարի խմբի Bon quart խորագրով մենահամերգը։
Հայտնի ազգագրագետ, հասարակական գործիչ, պատմաբան, աշխարհագրագետ, բանասեր, մանկավարժ, թարգմանիչ, հրատարակիչ, պրոֆեսոր, գիտությունների վաստակավոր գործիչ Ստեփան Լիսիցյանի դուստրը հիմք դրեց ողջ հայկական պարարվեստի գիտականությանը, ի սկզբանէ ուսումնասիրելով պարերը, ապա բացելով պարային ստուդիաներ Թիֆլիսում, Մոսկվայում և, ի վերջո, Հայաստանում։
Հայաստանում պարի առաջին ստուդիայի, որը հետագայում վերածվեց Պարվեստի ուսումնարանի, հիմնադիրը, սկսած 1930-ականներից սկսեց գրառել հայկական ավանդական պարերն ու ստեղծեց պարերի գրառման այնպիսի (Запись телодвижения – Кинетография, Москва, 1940 г.) մի համակարգ, որպիսին մինչ օրս չի ստեղծվել հետխորհրդային տարածաշրջանում, և թերևս անգերազանցելի է աշխարհում թե՛ իր կիրառման պարզությամբ, մատչելիությամբ և թե՛ գրառման ընդգրկունությամբ։ Գրառել է երկու հազարին մոտ հայ ավանդական պարանմուշներ, և սկիզբ դրել հայ էթնոպարագիտական դպրոցի, և հայոց պարահավաքչությանը։
Սրբուհի Լիսիցյանի 130-ամյակի կապակցությամբ հայտարարվում է Լիսիցյանական շաբաթ · Armenian National Music

Lisitsian Week announced
On the occasion of the 130th anniversary of the founder of Armenian ethnology, Srbuhi Lisitsian, a Lisitsian week is announced, during which a number of events will be held. The initiators of Lisitsian Week are the Karin Educational and Cultural NGO and the National Academy of Song and Dance in cooperation with the State Philharmonia of Armenia.
The week will start on Lisitsyan's birthday, June 27, at 19:00 at Freedom Square. On June 28, at 19:00 in the "Arno Babajanyan" concert hall, the solo concert of the "Tsovak" traditional song and dance group entitled "Bon quart" will take place.
Srbuhi Lisitsyan was an Armenian-Soviet ethnographer known for her development of a novel mathematical method for describing folk dance precisely using film techniques. Lisitsian spent her career at the Armenian Institute of Archeology and Ethnology as an ethnologist, after earning her Ph.D. at the Armenian Institute of History. In 1980, the Armenian Institute of Archeology and Ethnology was renamed after her and her father, another noted ethnologist