Հարգանքի տուրք՝ մաեստրո Օհան Դուրյանին
Սեպտեմբերի 8-ին լրացավ ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ, անվանի երաժիշտ և դիրիժոր Օհան Դուրյանի ծննդյան 100-ամյակը: Այս կապակցությամբ Կոմիտասի անվան պանթեոնում՝ մաեստրոյի շիրիմին էին այցելել ՀՀ պետական գործիչներ, այդ թվում՝ ՀՀ նախագահ Սուրեն Խաչատուրյանը, ԿԳՄՍ նախարար Վահան Դուրամյանը, երաժիշտներ և մի խումբ արվեստասերներ։ Նրանք ծաղիկներ են խոնահրել մեծ երաժիշտի շիրիմին և կիսվել իրենց հիշողություններով։
Նախագահ Խաչատուրյանը հիշելով մաեստրոյին՝ նշել է. «Ուզում եմ բոլորիս շնորհավորել այսօրվա կապակցությամբ, քանի որ նշում ենք Օհան Դուրյանի ծննդյան 100-ամյակը: Ես այն բախտավորներից մեկն եմ, ով հնարավորություն և պատիվ է ունեցել 1993 թվականից ճանաչել մաեստրոյին, շփվել նրա հետ, -ասել է նախագահը: -Նա իր կյանքում երբևիցե չդավաճանեց այն սկզբունքներին, որոնցով ապրել էր: Այդ սկզբունքների պատճառով նա շատ է տուժել՝ սկզբում Խորհրդային Հայաստանում, երբ ստիպված էր ուղղակի լքել իր հայրենիքը, հետո մեր անկախ Հայաստանում»:
«Օհան Դուրյանի մասին խոսելիս դժվար է օգտագործել սովորական դարձած բառեր, որովհետև անսովոր էր ինքը՝ իր կեցվածքով, եռանդով և վաստակով։ Օհան Դուրյանն արժեք էր ոչ միայն մեր տարածաշրջանում, այլև միջազգային երաժշտական հանրության շրջանում։ Բավական է նշել միայն այն հանգամանքը, որ մեծանուն Մաեստրոն համագործակցել է ավելի քան հարյուր նվագախմբերի հետ, որոնց թվում քիչ չեն աշխարհահռչակ համբավ ունեցող նվագախմբերը։ Նրա ղեկավարությամբ հայ կատարողական արվեստը դասական նվագացանկում հասել է մեծ բարձունքների, նվաճել աննախադեպ որակներ։»,- նշել է ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը։
Օհան Դուրյանի հոբելյանին նվիրված միջոցառումների մեկնարկն ազդարարվեց Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի Երևանյան 14-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնով, որն ամբողջությամբ նվիրված է Օհան Դուրյանի հոբելյանին:

Tribute to the memory of maestro Ohan Duryan
September 8 marked the 100th anniversary of the great musician and conductor Ohan Duryan. On this occasion RA president Suren Khachaturyan, ESCS minister Vahram Dumanyan, family members and friends laid flowers at the Maestro’s grave.
In his speech, President Khachaturyan particularly noted: "I want to congratulate everyone on today's occasion, as we are celebrating Ohan Duryan's 100th birth anniversary. I am one of the lucky ones who had the opportunity and honor to know the Maestro since 1993, to communicate with him, -the President said. – Throughout his life, he never betrayed the principles he lived by. Because of those principles, he suffered a lot - first in Soviet Armenia, when he had to leave his homeland, and then in our independent Armenia.
"Ohan Duryan was a famous figure not only in our region but also abroad. Maestro cooperated with more than a hundred orchestras, including world-famous ones. Under his baton, the Armenian performing arts in the classical repertoire reached great heights, achieved unprecedented qualities," noted ESCS minister Vahram Dumanyan.
Photo credit: President.am