Ազնավուրը Կասպարյանի աչքերով
Փարիզի 9-րդ թաղամասի քաղաքապետարանում բացվել է ֆրանսահայ մեծանուն լուսանկարիչ Ռոժե Կասպարյանի՝ «ԱԶՆԱՎՈՒՐԸ ԿԱՍՊԱՐՅԱՆԻ ԱՉՔԵՐՈՎ» ցուցահանդեսը։
Շառլ Ազնավուրի հարյուրամյակին ընդառաջ Փարիզի 9-րդ թաղամասի քաղաքապետարանը, համագործակցելով Լիդիա Կասպարյանի և «Ազնավուր» հիմնադրամի հետ, ներկայացնում է նախկինում չհրապարակված լուսանկարների բացառիկ ցուցադրություն։
Ինչպես հայտնում է «Ազնավուր» հիմնադրամը, ներկայացված շուրջ հարյուր լուսանկարների հեղինակը ֆրանսահայ հայտնի լուսանկարիչ Ռոժե Կասպարյանն է, ով իր օբյեկտիվում հավերժացրել է 1960-ականներին Ֆրանսիայում և աշխարհում մեծ հռչակ վայելող մեծանուն շատ արտիստների ու գործիչների՝ «The Beatles», Բրել, Գենսբուր, Հոլիդեյ, «The Rolling Stones» և այլք:​​​​​​​
«1960 թվականին Փարիզի «Ալհամբրա» սրահում կայացած հայտնի համերգի ժամանակ Կասպարյանն առաջին անգամ հնարավորություն ունեցավ լուսանկարելու հորս։ Այդուհետ, շնորհիվ սուր աչքի և տեխնիկական վարպետության, նա կարողացավ յուրօրինակ ձևով հավերժացնել Ազնավուրի կյանքի և կարիերայի բազմաթիվ այլ առանցքային պահեր։ Սև ու սպիտակ, թե գունավոր՝ յուրաքանչյուր լուսանկար մի պատմություն է պատմում, փոխանցում մի հույզ, վավերագրում ճշմարտությունը: Թույլ տվեք ձեզ զգալ այդ լուսանկարների հավերժական գեղեցկությունը և ընկղմվել Շառլ Ազնավուրի տիեզերքում՝ շնորհիվ Ռոժե Կասպարյանի տաղանդավոր աչքի»,- ցուցադրության մասին խոսելով՝ նշում է «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր և հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրը։
«Ազնավուրը Կասպարյանի աչքերով» ցուցահանդեսը հարգանքի տուրք է մատուցում մեծ արտիստին ու ներկայացնում նրա կյանքի պատմության կարևոր շատ դրվագներ: Իսկ Ազնավուրի կենսագրությունը սերտորեն կապված է Փարիզի 9-րդ թաղամասի և հատկապես Նավարեն փողոցի հետ, որտեղ ապրում էր իր ընտանիքը: Ազնավուրը նաև հայ ինքնության դեսպանն էր ու ամուր թելերով կապված էր հայրենիքին, ինչը ևս կարող ենք վերաբացահայտել ցուցադրված լուսանկարների շարքի միջոցով:

Aznavour by Kasparian
The famous French-Armenian photographer Roger Kasparian exhibition, “AZNAVOUR BY KASPARIAN" was opened in Paris, at the 9th district town hall, Aznavour Foundation announced.
In preparation for the Centenary of Charles Aznavour, the town hall of the 9th arrondissement, in partnership with Lydia Kasparian and the Aznavour Foundation, offers you a unique exhibition of previously unpublished photos.
"In 1960, Roger Kasparian had the opportunity to photograph my father for the first time during a famous concert held at the Alhambra Hall in Paris. From then on, thanks to his keen eye and technical skills, he was able to immortalize many other key moments of Charles Aznavour's life and career in a unique way. Black and white or color, each photo tells a story, conveys an emotion, documents the truth. Allow yourself to experience the eternal beauty of those photographs and immerse yourself in Charles Aznavour's universe, thanks to Roger Kasparian's talented eye," says Nicolas Aznavour, Co-founder and Chairman of the "Aznavour Foundation", speaking about the exhibition.
Entry is free.