«Ազնավուրը` Կասպարյանի աչքերով» բացօթյա ֆոտոցուցահանդեսը Երևանում
Երևանի սրտում՝ Շառլ Ազնավուրի հրապարակում, բացվել է «Ազնավուրը` Կասպարյանի աչքերով» բացօթյա ֆոտոցուցահանդեսը: Այս մասին հայտնում է Ազնավուր հիմնադրամը։
Հուլիսի 9-ին կայացած բացման արարողությանը ելույթներով հանդես եկան «Ազնավուր» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Քրիստինա Ազնավուրը և լուսանկարիչ Ռոժե Կասպարյանի դուստր Լիդիա Կասպարյանը:
Մեկ ամիս շարունակ ցուցահանդեսի այցելուները կարող են տեսնել բացառիկ կադրեր, որոնք որսացել է ֆրանսահայ հայտնի լուսանկարիչ Ռոժե Կասպարյանն իր ֆոտոխցիկով: 1960 թվականի Ազնավուրի հայտնի համերգը «Ալհամբրա» համերգասրահում, Ազնավուրների առանձնատունը Ֆրանսիայում և ընտանեկան միջավայրը, ընկերական հավաքույթներն ու կուլիսային կյանքը. այս ամենը տեսնելու և ֆիքսելու բացառիկ հնարավորություն ունեին միայն ընտրյալ լուսանկարիչներ:

Outdoor photo exhibition "Aznavour by Kasparian" opens in Yerevan
The Aznavour Foundation continues celebrating Charles Aznavour's 100th anniversary with a series of festive events.
On July 9, an outdoor photo exhibition, "Aznavour by Kasparian," was inaugurated at Charles Aznavour Square in the heart of Yerevan. The opening ceremony featured speeches by Kristina Aznavour, executive director of the Aznavour Foundation, and Lidia Kasparian, daughter of photographer Roger Kasparian.
Visitors are invited to explore the exhibition over the next month, enjoying exclusive photographs captured by the renowned French-Armenian photographer Roger Kasparian. The collection includes iconic shots from Aznavour's famous 1960 concert at the Alhambra concert hall, intimate moments at his mansion in France, his family environment, social gatherings, and behind-the-scenes glimpses. Kasparian uniquely captured these moments, offering a rare perspective on Aznavour's life.