Ա. Սպենդիարյան 150. արխիվային նյութերի բացառիկ ցուցադրություն
Հայաստանի ազգային գրադարանի մեծ ցուցասրահում բացվել է «Հայ դասական սիմֆոնիկ երաժշտության հիմնադիրը» խորագրով բացառիկ ժամանակավոր ցուցադրություն: Այն Ա. Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի, Հայաստանի ազգային գրադարանի գրատպության թանգարանի և Ե. Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի հետ համատեղ նախաձեռնությունն է և իրականացվում է Հայաստանում սեպտեմբերի 25-ին մեկնարկած Եվրոպական ժառանգության օրերի միջոցառումների շրջանակում: Ներկայացված էին Ալեքսանդր Սպենդիարյանին առնչվող բացառիկ բնօրինակ նյութեր՝ լուսանկարներ, նամակներ, համերգային ազդագրեր և ծրագրեր, ստեղծագործությունների առաջին հրատարակություններ, կոմպոզիտորի կյանքին ու ստեղծագործական ուղուն նվիրված գրականություն, սկավառակներ, ձայնապնակներ, պաստառներ:
Տուն-թանգարանի տնօրեն Մարինե Օթարյանի խոսքով՝ այս ցուցահանդեսը լավ առիթ է ևս մեկ անգամ վերհանելու Սպենդիարյանի ստեղծագործությունների բարձրարժեքությունն ու համամարդկային նշանակությունը:
«20-րդ դարասկզբին Սպենդիարյանի ստեղծագործությունները հնչում էին Ռուսաստանում և արևմտաեվրոպական գրեթե բոլոր երկրներում: Կոմպոզիտորի ստեղծագործական ժառանգությունը հենված է եվրոպական արժեքների վրա: Նա այն իր հետ բերեց Հայաստան՝ մի ուրույն կամուրջ կառուցելով հայ և եվրոպական երաժշտության միջև»,-ընդգծեց Մարինե Օթարյանը:
Ա. Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի գլխավոր ֆոնդապահ Աստղիկ Հարությունյանը ներկայացրեց թանգարանում պահվող և ժամանակավոր ցուցադրված բնօրինակ նյութերը: Ցուցադրվող նյութերի ընտրության հարցում շեշտադրվել է եվրոպական միջավայրում Սպենդիարյանի ստեղծագործությունների տարածումը, գնահատումը և նրա ստեղծագործությունների կատարումը եվրոպացի ականավոր երաժիշտ կատարողների, դիրիժորների, պարարվեստի գործիչների կողմից: Ներկայացված էին նյութեր՝ նվիրված Սպենդիարյանի ստեղծագործական ժառանգությանը և համերգային գործունեությանը հատկապես եվրոպական խոշոր քաղաքներում՝ Բեռլինում, Միլանում, Հռոմում, Վարշավայում, Փարիզում, Ռիգայում, Հելսինգֆորսում (Հելսինկի), որտեղ կոմպոզիտորի կենդանության օրոք հնչել են իր ստեղծագործությունները:
Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Մարինե Օթարյանն ու Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը բարձր գնահատեցին միջթանգարանային եռակողմ համագործակցությունը՝ հավելելով, որ նման նախաձեռնությունները կլինեն շարունակական։

A. Spendiaryan 150: Unique exibition opened at National Library of Armenia
A unique temporary exhibition entitled "The Founder of Armenian Classical Symphony Music" has opened in the large exhibition hall of the National Library of Armenia. It is implemented by the joint efforts of  A. Spendiaryan House-Museum, Museum of Typography of the National Library of Armenia, and Y. Charents Museum of Literature and Art within of the European Heritage launched in Armenia on September 25. Exclusively original materials related to Alexander Spendiaryan were presented: photos, letters, concert brochures, programs, first editions of works, literature dedicated to the composer's life and creative path, CDs, records, posters.
According to the director of the house-museum Marine Otaryan, this exhibition is an opportunity to once again reveal the high value and universal significance of Spendiaryan's works.
"At the beginning of the 20th century, Spendiaryan's works were performed in Russia and in almost all Western European countries. The legacy of the composer is based on European values. He brought it with him to Armenia, building a unique bridge between Armenian and European music," Marine Otaryan emphasized.
Astghik Harutyunyan, the chief fundraiser of the Spendiaryan House-Museum, presented the original materials temporarily displayed in the museum. In the selection of the exhibited materials, emphasis was placed on the dissemination and evaluation of Spendiaryan's works in the European environment, the performance of his works by prominent European musicians, conductors and singers. Materials dedicated to Spendiaryan's legacy were presented - concert activities especially in major European cities - Berlin, Milan, Rome, Warsaw, Paris, Riga, Helsingfors (Helsinki), where his works were performed during the composer's lifetime.
The director of Spendiaryan House-Museum Marine Otaryan and the director of the National Library of Armenia Anna Chulyan highly assessed the trilateral inter-museum cooperation, adding that such initiatives will be continuous.
A. Spendiaryan 150: Unique exibition opened at National Library of Armenia · Armenian National Music