Բացվել է «Արա Հարությունյան. Կոմիտասից Կոմիտաս» ժամանակավոր ցուցադրությունը
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում բացվել է «Արա Հարությունյան. Կոմիտասից Կոմիտաս» ժամանակավոր ցուցադրությունը, որը կգործի մինչև հունիսի 1-ը։
Քանդակագործ-մոնումենտալիստ, գծանկարիչ, ՀՀ ժողովրդական նկարիչ, ՌԴ Գեղարվեստի ակադեմիայի թղթակից անդամ, պրոֆեսոր Արա Հարությունյանը մոնումենտալ արվեստում իր ճանապարհը սկսել և ավարտել է Կոմիտասով:
Ներկայացված աշխատանքների մեծ մասն անծանոթ է արվեստասերներին. դրանք ստեղծվել են տասնամյակների ընթացքում և տարիներ շարունակ կողք կողքի «ապրել» քանդակագործի արվեստանոցում:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են հեղինակի ոչ միայն ավարտուն աշխատանքները, այլև էսքիզները, կոմիտասյան թեմաներով գծանկարները, քանդակների տարբերակները, որոնք տեսանելի են դարձնում կերպարի ստեղծման դժվարին, երբեմն տառապալից ընթացքը՝ ուրվանկարից և գիպսե էսքիզից մինչև բրոնզե ձուլվածք՝ հնարավորություն տալով այցելուին թափանցել արվեստագետի «սրբության սրբոցը»՝ աշխատանքային լաբորատորիան:
Ցուցադրության նպատակն է առաջին անգամ մեկ հարթակում ներկայացնել Արա Հարությունյանի ողջ «կոմիտասապատումը»: Կոմիտասին նվիրված առաջին մոնումենտալ քանդակը, որն Արա Հարությունյանի դիպլոմային աշխատանքն էր, Պանթեոնում՝ Կոմիտասի շիրիմին, տեղադրվել է 1954 թվականին: Արվեստագետի՝ Կոմիտասին նվիրված վերջին մոնումենտալ աշխատանքը 1988 թվականին տեղադրվել է Երևանում՝ Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի պուրակում։
Ցուցադրության համադրողն է Մարինե Հարոյանը:
Լուսանկարը՝ թանգարանի ֆեյսբուքյան էջից
Բացվել է «Արա Հարությունյան. Կոմիտասից Կոմիտաս» ժամանակավոր ցուցադրությունը · Armenian National Music

Exhibition "Ara Harutyunyan: From Komitas to Komitas " opened in Yerevan
A temporary exhibition entitled "Ara Harutyunyan: From Komitas to Komitas " opened at Komitas Museum-Institute and will continue until June 1.
In monumental art sculptor, painter, People's Artist of the Republic of Armenia, Corresponding Member of the RF Academy of Fine Arts, Professor Ara Harutyunyan began and finished his career with Komitas. Most of the presented works are unknown to art lovers: They were created over decades and "lived " side by side in the sculptor's studio for years.
The exhibition presents not only the author's completed works but also sketches, drawings on Komitas themes, sculptures, which make visible the difficult, sometimes painful process of creating an image, from a sketch to a bronze cast, allowing the visitor to "enter" his laboratory.
The aim of the exhibition is to present Ara Harutyunyan's entire "Komitas" on one platform for the first time. The first monumental sculpture dedicated to Komitas, which was Ara Harutyunyan's diploma work, was erected in 1954 in the Pantheon on the tomb of Komitas. The last monumental work dedicated to Komitas was installed in 1988 in the park of the Yerevan Komitas State Conservatory.