Կյանքից հեռացել է սոպրանո Էլվիրա Ուզունյանը
91 տարեկանում ԱՄՆ-ում կյանքից հեռացել է  օպերային երգչուհի, Հայաստանի և Վրաստանի ժողովրդական արտիստուհի, սոպրանո Էլվիրա Ուզունյանը։
Էլվիրա Ուզունյանը ծնվել է 1934 թվականի դեկտեմբերի 6-ին Թբիլիսիում։ Մասնագիտական կրթությունը ստացել է Թբիլիսիի Սարաջիշվիլու անվան պետական կոնսերվատորիայում, ապա տեղափոխվել Հայաստան։
1962 թվականից հանդես է եկել Երևանի Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում՝ կերտելով Անուշի կերպարը՝ Տիգրանյանի «Անուշ» օպերայում, Օլիմպիայի կերպարը՝ Չուխաջյանի «Արշակ Բ» օպերայում, Ռոզինայի կերպարը՝ Ռոսսինիի «Սևիլյան սափրիչը» օպերայում, Վիոլետայի կերպարը՝ Վերդիի «Տրավիատա» օպերայում և շատ ու շատ այլ դերերգեր։
1978 թվականին արժանացել է Հայաստանի և Վրաստանի ԽՍՀ ժողովրդական արտիստի կոչումներին։
Էլվիրա Ուզունյանը հաջողությամբ հանդես է եկել նաև աշխարհի տարբեր բեմերում՝ Գերմանիայում, Կանադայում, Եգիպտոսում, ԱՄՆ-ում և այլ երկրներում:
Նա նաև նկարահանվել է մի շարք ֆիլմերում՝ «Գառնի» (1966թ.), «Երիտասարդության ափը» (1969թ.), «Սպիտակ ափեր» (1975թ.), «Կրկին հինգ օր» (1978թ.), «Հյուրանոց «Տատիկ»» (1980թ.), «Մասնակի դեպք» (1983թ.) և այլն։
Վերջին տարիներին բնակվում էր ԱՄՆ-ում, որտեղ համերգային գործունեությունից զատ, համագործակցելով ԱՄՆ-ի հայկական համայնքի հետ, Բոստոնում ստեղծել և ղեկավարել է «Օգնենք երիտասարդ տաղանդներին» կազմակերպությունը՝ աջակցելով հայ երիտասարդ արտիստների կայացմանը։

Soprano Elvira Ouzounian passed away
Armenian opera singer, People's Artist of Armenia and Georgia, soprano Elvira Ouzounian has passed away in the United States at the age of 91.
Elvira Ouzounian was born on December 6, 1934, in Tbilisi. She received her professional education at the Tbilisi Sarajishvili State Conservatory before moving to Armenia.
Since 1962, she performed at the Yerevan Spendiaryan National Academic Theater of Opera and Ballet, portraying the roles of Anush in Tigranyan's opera "Anush", Olympia in Chukhajyan's opera "Arshak II", Rosina in Rossini's opera "The Barber of Seville", Violetta in Verdi's opera "La Traviata", and many others.
In 1978, she was awarded the titles of People's Artist of the Armenian and Georgian SSRs.
Elvira Ouzounian also performed on various stages around the world, including Germany, Canada, Egypt, the USA, and other countries.
She starred in several films: “Garni” (1966), “The Shore of Youth” (1969), “White Shores” (1975), “Five Days Again” (1978), “Hotel “Grandma”” (1980), “Partial Incident” (1983), etc.
In recent years, she lived in the USA, where, in addition to her concert activities, she collaborated with the Armenian community to create and lead the “Help Young Talents” organization in Boston, supporting the development of young Armenian artists.