Վերջին հրաժեշտը Մարտին Երիցյանին
Փետրվարի 20-ին 90 տարեկանում կյանքից հեռացել է ջութակահար, վինագործ, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր Մարտին Երիցյանը։
Մարտին Երիցյանը ծնվել է 1932 թվականի հունվարի 31-ին՝ Երևանում։ Երաժշտական կրթությունը ստացել է նախ Երևանի Ա Սպենդիարյանի անվան երաժշտական դպրոցում, Երևանի երաժշտական ուսումնարանում, ապա ավարտել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան, այնուհետև՝ ասպիրանտուրան և ընդունվել Հայաստանի ֆիլհարմոնիայի կվարտետ՝ որպես երկրորդ ջութակահար։ Կվարտետի կազմով 1969 թվականին Բրյուսելում մասնակցել է Եղիսաբեթ թագուհու անվան երաժշտական միջազգային մրցույթին։
Հյուրախաղերով հանդես է եկել Ֆրանսիայում, Իտալիայում, Ռուսաստանում և այլ երկրներում։ Դասավանդել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի կվարտետի ամբիոնում (պրոֆեսոր)։ 1985 թվականին մեկնել է Չեխոսլովակիա, որտեղ աշխատել է հայտնի վինագործ Վլադիմիր Պիլարժի հետ։
Մարտին Երիցյանն արժանացել է բազմաթիվ մրցանակների ու դիպլոմների, այդ թվում՝ Իտալիայի Ստրադիվարիուսի անվան միջազգային մրցույթի մրցանակի (1980 թ.), «Աշխատանքային վաստակի համար» մեդալի (2020 թ.)։
Նա ստեղծել է շուրջ 500 ջութակ, 200 ալտ, 29 թավջութակ, 12 կիթառ, 1 ուդ, 26 քանոն, 15 քեմանի, 7 թավ քեմանի և այլն:
Մարտին Երիցյանի հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա փետրվարի 22-ին՝ ժամը 18:00-ին, Կոնդի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցում, վերջին հրաժեշտը` փետրվարի 23-ին՝ ժամը 13:00-ին, նույն վայրից, հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը։

Farewell to Martin Yeritsyan
On February 20, violinist, luthier, professor of the Yerevan Komitas State Conservatory Martin Yeritsyan passed away at the age of 90.
Martin Yeritsyan was born on January 31, 1932, in Yerevan. He first received his musical education at the Yerevan Music School after A. Spendiaryan, at the Yerevan Music College, then graduated from the Yerevan Komitas State Conservatory, then after his postgraduate studies, and entered the Armenian Philharmonic Quartet as a second violinist. In 1969, as a member of the quartet, she participated in the Queen Elizabeth International Music Competition in Brussels.
He has toured in France, Italy, Russia and other countries. He has taught at the chair of the quartet of the Yerevan Komitas State Conservatory (professor). In 1985 he moved to Czechoslovakia, where he worked with the famous luthier Vladimir Pilar.
Martin Yeritsyan has received numerous awards and diplomas, including the Prize of the Stradivarius International Competition in Italy (1980) and the Medal for Labor (2020).
He created about 500 violins, 200 violas, 29 cellos, 12 guitars, 1 oud, 26 canons, 15 kemanis, 7 bass kemanis, and more.
The farewell to Martin Yeritsyan will take place on February 22 at 6:00 p.m. in St. Hovhannes Church in Kond, the funeral ceremony-on February 23 at 13:00 at the same place.