Սանտիագո Դիաս Ագիռե և Խուան Պարդո Խիլ. «Մեզ միավորեց Հայաստանը»
Հայաստանում առաջին անգամ կանցկացվի տրոմբոնին նվիրված «ArmBone» փառատոնը: Փառատոնի հիմնադիրներն են իսպանացի տրոմբոնահարներ Սանտիագո Դիաս Ագիռեն և Խուան Պարդո Խիլը: Երկու երաժիշտներն էլ նվագում են Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբում, Սանտիագոն նաև դիրիժոր է:  Այս տարի Խուանը երրորդ համերգաշրջանն է անցկացնում ՀԱՖՆ-ի կազմում, իսկ՝ Սանտիագոն՝ երկրորդը: ANM-ը զրուցեց երաժիշտների հետ, որոնք սիրով ներկայացնում են փառատոնի մանրամասները և կիսվում իրենց տեսլականով:
Խուան. Իսպանիայում ես ու Սանտիագոն իրար շատ մոտ էինք ապրում, բայց մեկս մյուսիս չէինք ճանաչում. ես նրան միայն այստեղ հանդիպեցի: Հիմա նա իմ եղբայրն է: Ոչ թե տրոբոնը կամ երաժշտությունը, այլ Հայաստանը մեզ միավորեց:
Սանտիագո. Իսպանիայում ես անկախ երաժիշտ էի: 2 տարի նվագել եմ Գրան Կանարիայի Ֆիլհարմոնիկի կազմում, բայց հիմնական գործս դիրիժորությունն էր:
Երկու տարի առաջ նույն երաժիշտները կազմակերպել էին պղնձյա փողային գործիքներին նվիրված միջոցառումների շարք, որի շրջանակներում երաժիշտներ Ալեքսանդր Գորբունովը, Հանա Բելոգլավեցը, Դավիդ Բրուշեն վարպետության դասեր անցկացրեցին հայ պատանիների հետ և վերջում դառնալով մեկ անսամբլ՝ իրար հետ համերգ նվագեցին:
Խուան. Այս տարի քննարկում էինք մեր ծրագրերը և որոշեցինք, որ պետք է ևս մեկ քայլ անենք  և տրոմբոնի փառատոն կազմակերպենք, հրավիրենք արտասահմանյան արտիստների, որոնք ելույթ կունենան հայ ունկնդրի համար և վարպետության դասեր կտան:
Սանտիագո. Երկու տարի առաջ երբ միացա այդ նախագծին, բազմաթիվ պատանիներ եկան վարպետության դասերին: Անհավատալի է, որ այս տարի մենք արդեն կազմակերպում ենք փառատոն: Կարծես  ամեն ինչ ի վերուստ է որոշվել:
Վարպետության դասերի վերջում դասընթացներին մասնակցած պատանիները և  պրոֆեսիոնալ երաժիշտները միասին ամփոփիչ համերգ կունենան:
Սանտիագո. Կարիերայի սկզբում, երբ հայտնի նվագախմբերից  տրոմբոնահարներ էին գալիս Իսպանիա դասավանդելու, ես մեծ ոգևորությամբ էի գնում նրանց մոտ, բայց ավելի տպավորիչ էր, երբ ելույթ էի ունենում այդ նույն ուսուցիչների հետ: Մենք պատրաստվում ենք նվագել հայ ուսանողների, կոնցերտմայստերների և հրավիրյալ երաժիշտների հետ մեկ անսամբլի կազմում:
Խուան. Դա կլինի տրոմբոնի մեծ տոնակատարություն: Տրոմբոնի միջազգային ասոցիացիան է նույնիսկ անդրադարձել մեր փառատոնի մասին: Հայաստանը փոքր երկիր է, բայց այստեղ միշտ ինչ-որ մեծ բաներ են կատարվում և դա հրաշալի է:
Փառատոնի առաջին օրը Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը՝ Սանտիագո Դիաս Ագիռեի ղեկավարությամբ կներկայացնի Է. Գրիգի, Ա. Արենսկու, Գ. Պ. Տելեմանի, Գ. Հենդելի ստեղծագործությունները: Այս համերգի մենակատարներն են Ջորջ Կրիմպերիսը (Հունաստան), Թոմեր Մաշկովսկին (Իսրայել / Նիդեռլանդներ) և Խուան Պարդո Խիլը (Իսպանիա): Ծրագրում ընդգրկված ստեղծագործություններից մի քանիսը կատարվելու են  հույն տրոմբոնահարի խմբագրմամբ:
Հաջորդ երկու օրերի ընթացքում հրավիրյալ արտիստները վարպետության դասեր կտան հայ աշակերտներին և միասին եզրափակիչ համերգ կունենան: Վարպետության դասերին կմիանան տրոմբոնահարներ Արիստակես Մարտիրոսյանը, Կարեն Սարգսյանը և Վահրամ Դավթյանը, ինչպես նաև կոնցերտմայստերներ Հռիփսիմե Աղաքարյանը և Գոհար Վարդանյանը:
Փառատոնը կեզրափակվի  մեծ համերգով Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Խուան Պարդո Խիլի մասնակցությամբ: Ծրագրում կհնչեն հայ և իսպանացի կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ։
Խուան. Փառատոնին որոշեցինք կատարել Ալեքսանդր Հարությունյանի Տրոմբոնի կոնցերտը: Սանտիագոն ոչ միայն լավ դիրիժոր է, այլ նաև լավ տրոմբոնահար. նա գիտի, թե ինչպես է գործիքը աշխատում: Հաճելի է նվագել մի դիրիժորի հետ, ով գիտի, թե ինչ է քեզ հարկավոր: Կոնցերտն իսկապես բարդ է նվագել: Այս տարի մենք նշում ենք ոչ միայն Ա. Հարությունյանի 100, այլև այդ կոնցերտի 30-ամյակը: Անհավատալի է:
Սանտիագո. Հարությունյանի շեփորի կոնցերտը շատ հայտնի է, բայց ես չգիտեի Տրոմբոնի կոնցերտի մասին:Համերգային ծրագրերը շատ երկար քննարկեցինք: Անսամբլի կազմում առաջին անգամ ելույթ եմ ունեցել ընդամենը 9 տարեկանում, և առաջին ստեղծագործությունը Արամ Խաչատրյանի «Վալենսիայի այրին» էր: Ես ասացի. «Հրաշալի է»: Իսպանացի դիրիժորը «կպատմի» վալենսացի այրու մասին,  հայ կոմպոզիտորի կոնցերտը կկատարի իսպանացի մենակատարը: Համերգի երկրորդ մասում իսպանացի դիրիժորի ղեկավարությամբ հայկական նվագախումբը իսպանական երաժշտություն կկատարի: Հիշում եմ այդ օրը շատ հստակ. փոքրիկ տղա էի և տրոմբոնն ինձնից մեծ էր: Դա իմ կյանքի ամենահուզիչ պահն է: Ես չէի պատկերացնում, որ ամբողջական սիմֆոնիկ համերգ ղեկավարելու առաջին փորձս տեղի կունենա հենց Հայաստանում:
Ե՛վ Սանտիագոն, և՛ Խուանը պատրաստ են կատարել Հարությունի կոնցերտը ոչ միայն Հայաստանում, այլև արտասահմանում: Նրանք պատրաստ են համագործակցել բոլորի հետ, քանի որ նվագում են բոլորի համար:
Սանտիագո. Սա մեր փառատոնը չէ, այն Հայաստանինն է, հայ տրոբոնահարների և երաժշտասերների համար է: Մենք չգիտենք, թե որքան ժամանակ ենք դեռ աշխատելու այստեղ: Մենք պարզապես օգնում ենք, անում ենք առաջին քայլը, որ դուք շարունակեք:
Խուան. Ես չեմ ասում, որ դուք չեք կարող փառատոն կազմակերպել: Խնդիրն ամենուր է: Ամենադժվարը «Եկեք դա անենք»-ն է: Հուսով եմ, որ այդ տղաներից մեկը (պատանի տրոմբոնահարները,-Ս.Խ.) կշարունակի մեր գործը: Եթե ես կարող եմ, դու նույնպես կարող ես:

The festival entitled “ArmBone” will take place in Yerevan for the first time. Founders of the festival are Santiago Diaz-Aguirre and Juan Pardo Gil - the trombone players from Spain. Both musicians are playing in Armenian National Philharmonic Orchestra. Santiago is not only a trombone player but also a conductor. It is the third season of Juan in ANPO and the second for Santiago.  ANM met the artists, who shared with us about the Festival.
Juan: In Spain, I lived very close to Santiago but we didn’t know each other and I met him here. Now he is my brother.  Not the trombone, not the music, but Armenia united us.
Santiago: In Spain, I was a freelance trombone player and conductor. 2 years I played with Gran Canaria Philharmonic, but my main job was conducting.
2 years ago the same artists organized a low brass meeting project, which was very successful. Within the meeting, many students of Armenian music schools participated in master-classes and in the final concert. The teachers were Alexander Gorbunov, Zsolt Szabo, Hana Beloglavec and David Bruchez.
Juan: This year we were talking about our plans and decided, that we should make one more step and organize a festival only for the trombone and invite international soloists to play and have master-class for Armenian students.
Santiago:  2 years ago when I joined the project and we had many students coming here, and this year we have the trombone festival and I can’t believe. Stars aligned for this project.
The final result of the master-classes will be the concert of professional artists and students who participated in the lessons.
Santiago: At the beginning of my career,  when some trombone players from famous orchestras were coming to teach, I was going to their lessons with big excitement, but it is more impressive when you play with that teachers. We are going to play together with Armenian students, concertmasters, international musicians, make a big ensemble.
Juan:  It will be a big party. International trombone association posted about the festival. Armenia is a small country but something big happens here and I think it’s nice.
On the first day of the festival, the National Chamber Orchestra of Armenia under the baton of Santiago Diaz Aguirre will present works by E. Grieg, A. Arensky, G. P. Telemann, G. Handel. Soloists for this concert are George Krimperis (Greece), Tomer Maschkowski (Israel/Netherlands) and Juan Pardo Gil (Spain). Some of the works included in the program are edited by the Greek trombone player. Next two days guest artists will have master-classes with Armenian students and give a final concert together. Professors Aristakes Martirosyan, Karen Sargsyan, and Vahram Davtyan, as well as concertmasters Hripsime Aghakaryan and Gohar Vardanyan, will join the master-class.  The festival will culminate with the big concert with the Armenian National Philharmonic Orchestra and Juan Pardo Gil.
Juan: We decided to play Alexander Arutiunian’s Trombone concerto. Santiago is not just a good conductor, but he is also a good trombone player and he knows how the instrument works. It is nice to play with the colleague, who knows what you need. The concert is really demanding and hard to play. We celebrate Arutiunian’s 100th anniversary and the 30th anniversary of the concerto. It’s incredible.
Santiago: Arutiunian’s trumpet concerto is very famous but I didn’t know about this concerto. We discussed the repertoire of concerts very long. My first concert took place was when I was only 9 with the band and it was Khachaturian’s  “Valencian widow”. And I said: “Perfect”. Armenian composition with Spanish conductor talking about a Valencian widow. Concerto by Armenian composer with a Spanish trombone player. In the second part of the concert the Spanish conductor, Spanish music will be performed by the Armenian orchestra.  I remember I was a small boy and the trombone was bigger than me. it is a very emotional part of my life. I couldn’t imagine, that my first experience to conduct the full symphony concert will be in Armenia.
Both Santiago and Juan are ready to perform Arutiunian’s concerto not only in Armenia but also abroad. They are open to collaboration with everybody because they play music for everybody.
Santiago: This is not our festival, this festival is for Armenia and for Armenian trombone players and music lovers. We don’t know how long we will play here, and we just help you to do it. We push and you continue.
Juan: I don’t want to say, that you don’t know how to do it. The problem is everywhere. It is hard to say “Let’s do it”. I want one of these guys (young trombone players) to continue our job.  If I can, you also can.