Վ․ Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնային երաժշտության փառատոնը կեզրափակվի նոյեմբերի 6-ին
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ և Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 26-ից նոյեմբերի 6-ն անցկացվում է Վահագն Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնային երաժշտության միջազգային փառատոնը:
Նոյեմբերի 6-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի կունենա Վահագն Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնի միջազգային փառատոնի փակման գալա համերգը: Համերգին կմասնակցեն երգեհոնահարներ Արմեն Աղաջանյանը, Լուսինե Հարությունյանը, Լուսին Սառաջյանը, Աննա Բակունցը, Կոնստանտին Վոլոստնովը (Ռուսաստան), Հարություն Թագվորյանը և հնագույն երաժշտության «Տաղարան» համույթը (գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր՝ Սեդրակ Երկանյան): Կհնչեն Գ. Ֆ. Հենդելի վեց երգեհոնային կոնցերտներ, op 4:
Փառատոնի շրջանակում կայացել է 12 համերգ, այդ թվում Երևանում՝ Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը և Հայաստանի կոմպոզիտորների միության դահլիճում, ինչպես նաև Չարենցավանի Արամ Խաչատրյանի անվան երաժշտական դպրոցում և Կապանի արվեստի պետական քոլեջում: Փառատոնը մեկնարկել է Կոմիտասի 153-ամյակին նվիրված համերգով:
Փառատոնին մասնակցել են արտերկրի հայտնի երգեհոնահարներ Լադա Լաբզինան (Ռուսաստան), Ֆաբիո Մաչեռան (Իտալիա), Կոնստանտին Վոլոստնովը (Ռուսաստան), Ժան-Պիեռ Սթայվերսը (Նիդեռլանդներ) և Եվգենի Ավրամենկոն (Ռուսաստան): Նկատենք, որ վերջին երկու երգեհոնահարները համերգներով հանդես են եկել նաև Չարենցավանում ու Կապանում:
Հայկական երգեհոնային դպրոցը ներկայացրել են Աննա Բակունցը, Կարինե Հովհաննիսյանը, Հարություն Թագվորյանը, Թերեզա Ոսկանյանը, Հովհաննես Մանուկյանը, Արմեն Աղաջանյանը, Դավիթ Հովհաննիսյանը, Լուսին Սառաջյանը, Լուսինե Հարությունյանը, Վահագն Մարգարյանը, Մարինա Նահապետյանը, Արփինե Հարությունյանը: Փառատոնին իրենց մասնակցությունն են բերել նաև սոպրանո Էլվիրա Մարգարյանը, ֆլեյտահար Վադիմ Թալալյանը և հոգևոր երաժշտության «Սաղմոսերգու» արական երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր՝ Վահե Բեգոյան):
Հնչել են ինչպես դասական ստեղծագործություններ, այնպես էլ հայկական երաժշտական գոհարների երգեհոնային մշակումներ և հայ հեղինակների ստեղծագործություններ: Կայացել են ծրագրային, այդ թվում՝ Կոմիտասին և Միքայել Թարիվերդիևին նվիրված համերգներ:
Վ․ Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնային երաժշտության փառատոնը կեզրափակվի նոյեմբերի 6-ին · Armenian National Music

Vahagn Stamboltsyan International Organ Music Festival's gala concert to be held on November 6
Vahagn Stamboltsyan International Organ Music Festival is being held from September 26 to November 6 in Armenia with the support of the RA Ministry of Education and Culture and the initiative of the National Chamber Music Center.
The festival's gala concert will take place on November 6 at the Komitas House of Chamber Music.
Organists Armen Aghajanyan, Lusine Harutyunyan, Lusin Sarajyan, Anna Bakunts, Konstantin Volostnov (Russia), Harutyun Tagvoryan and the ancient music ensemble "Tagharan" (artistic director and conductor: Sedrak Yerkanyan) will perform during the concert. G. will sound. F. Handel's six organ concertos, op 4.
During the festival, 12 concert programs were held in Yerevan, Kapan and Charentsavan. Internationally renowned organists Fabio Machera (Italy), Evgeny Avramenko (Russia), Jean-Pierre Stivers (Netherlands), Lada Labzina (Russia), and Emmanuel Arakelyan (France) will perform at the festival. They also held master classes.
The Armenian organ school was represented by Anna Bakunts, Karine Hovhannisyan, Harutyun Tagvoryan, Tereza Vօskanyan, Hovhannes Manukyan, Armen Aghajanyan, Davit Hovhannisyan, Lusin Sarajyan, Lusine Harutyunyan, Vahagn Margaryan and Marina Nahapetyan. Both classical works, organ arrangements of Armenian musical gems, and organ works by Armenian composers will be played. The festival program also includes concerts dedicated to Komitas and Mikael Tariverdiev.