Գեորգի Սարաջևի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված փառատոնը կեզրափակվի սիմֆոնիկ համերգով
Հոկտեմբերի 27-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կեզրափակվի Գեորգի Սարաջևի անվան փառատոնը՝ նվիրված անվանի երաժշտի ծննդյան 100-ամյակին: Փառատոնի փակման համերգին ելույթ կունենա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը (դիրիժոր՝ Էդուարդ Թոփչյան), դաշնակահարներ Վահագն Պապյանը (Իսրայել) և Գեորգի Սարաջևի թոռնուհին՝ Աննա Սարաջյանը (Կանադա):
Ծրագրում ընդգրկված են Ն. Ռիմսկի-Կորսակովի «Իսպանական կապրիչիոն», Վ. Ա. Մոցարտի դաշնամուրային թիվ 14 և թիվ 23 կոնցերտները: Փառատոնը մեկնարկել է սեպտեմբերի 25-ին, Արամ Խաչատրյան տուն-թանգարանում՝ ճապոնացի դաշնակահար Տակահիրո Ակիբայի ելույթով։ Համերգին մասնակցել են նաև ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը, երգչուհի Տաթևիկ Մովսիսյանը։ Փառատոնի շրջանակներում կայանալու է նաև ուսանողական համերգ, դաշնամուրային երաժշտության երեկոներ:
Նշենք նաև, որ Գեորգի Սարաջևի ծննդյան 100֊ամյա հոբելյանին` 2019թ. սեպտեմբերի 15-ին, տեղի է ունեցել անվանի երաժշտի հուշատախտակի բացման արարողությունը (հասցե՝ Կոմիտաս 1):
Գեորգի Սարաջևի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված փառատոնը կեզրափակվի սիմֆոնիկ համերգով · Armenian National Music

Georgy Saradjev Festival to culminate with symphony music
Closing Concert of Georgy Saradjev Festival will take place at Aram Khachaturian Concert Hall on the 27th of October. The festival is dedicated to the famous musician G. Saradjev’s 100th anniversary. Armenian National Philharmonic Orchestra (Artistic Director and Principal Conductor: Eduard Topchjan) will present Capriccio Espagnol by N. Rimsky-Korsakov, Piano Concertos No. 14 and No. 23 by W.A. Mozart (soloists: Vag Papian from Israel and Anna Saradjian form Canada).
The Opening Ceremony of Georgy Saradjev Festival took place at Aram Khachaturian House-Museum of the 25th of September with the concert of Japanese pianist Takahiro Akiba, violinist Karen Shahgaldyan and soprano Tatevik Movsisyan. One student concert and evenings of piano music will also take place within the frame of the Festival.   Georgy Saradjev's memorial tablet opened in Yerevan, on the house where renowned musician lived.