Գյումրու նվագախմբի երևանյան համերգը նվիրվում է Հասմիկ Կիրակոսյանի հիշատակին
Հուլիսի 10-ին, ժամը 19:00-ին Առնո Բաբաջանյան համերգասրահում ելույթ կունենա Գյումրու պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր՝ Երվանդ Վարոսյան): Համերգը նվիրվում է նվագախմբի համահիմնադիր Հասմիկ Կիրակոսյանի հիշատակին:
Երեկոյի ընթացքում կհնչեն հայ կոմպոզիտորների՝ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի, Գրիգոր Եղիազարյանի, Առնո Բաբաջանյանի ստեղծագործությունները:
Գյումրու պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը պետական կարգավիճակ է ստացել 1993 թ.: Տարբեր տարիներին նվագախումբը ղեկավարել են Թոմիկ Սարգսյանը, Թաթուլ Եղիազարյանը, Սերգեյ Մացոյանը, Ռոբերտ Մլքեյանը, Սամվել Ադամյանը: Նվագախմբի հետ հանդես են եկել բազում միջազգային մրցույթների դափնեկիրներ: Գյումրու պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը համերգներով հանդես է եկել Հայաստանում և երկրի սահմաններից դուրս՝ նպաստելով դասական երաժշտության տարածմանն ու պահպանմանը:
Լուսանկարը՝ նվագախմբի ՖԲ էջից
Գյումրու նվագախմբի երևանյան համերգը նվիրվում է Հասմիկ Կիրակոսյանի հիշատակին · Armenian National Music

Gyumri Orchestra's upcoming concert is dedicated to the memory of Hasmik Kirakosyan
On July 10, at 7:00 p.m. Gyumri State Symphony Orchestra (artistic director and conductor: Yervand Varosyan) will perform at Arno Babajanyan Concert Hall. The concert is dedicated to the memory of the orchestra co-founder Hasmik Kirakosyan.
The works of Armenian composers Alexander Spendiaryan, Grigor Yeghiazaryan, Arno Babajanyan will be performed during the evening.
Gyumri State Symphony Orchestra received state status in 1993. In different years the orchestra was conducted by Tomik Sargsyan, Tatul Yeghiazaryan, Sergey Matsoyan, Robert Mlkeyan, Samvel Adamyan. During these years, laureates of many international competitions performed with the orchestra. The Gyumri State Symphony Orchestra performed in Armenia and abroad, contributing to the spread and preservation of classical music.
Gyumri Orchestra's upcoming concert is dedicated to the memory of Hasmik Kirakosyan · Armenian National Music