Հայկ Կազազյանը՝ Classic Violin Olympus միջազգային մրցույթի հաղթող
Մրցունթի հաղթող է ճանաչվել Հայաստանի ներկայացուցիչ, 42-ամյա Հայկ Կազազյանը, որն արժանացել է 200,000 եվրո դրամական պարգևի և Ֆաբիո Պիաջենտինիի կողմից պատրաստված Stradivari մոդելի ջութակ։
«Սա իսկապես անհավանական է, ինչպես երազ», - ասաց Հայկը մրցանակը ստանալուց հետո։ «Շնորհակալություն եմ հայտնում իմ կատարումը և իմ արվեստը գնահատելու համար։ Ես մեծ պատասխանատվություն եմ զգում բոլոր նրանց առջև, ովքեր այսօր հավատացին ինձ՝ շարունակելու իմ անընդհատ կատարելագործումը»։
Եզրափակիչ փուլի ընթացքում 12 ջութակահարները մրցեցին վեց մասից բաղկացած ծրագրում, որն ուղղված էր բացահայտելու նրանց տարբեր հմտությունները։ Մրցույթի նվագախմբերն էին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ և Մադրիդի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ Քրիստոֆ Պոպենի ղեկավարությամբ։

Classic Violin Olympus International Competition has culminated in Dubai, UAE, Violin Channel writes.
42-year-old Haik Kazazyan from Armenia has won the first prize, which consists of €200,000 and a Stradivari model violin specially crafted by violinmaker Fabio Piagentini.
"This is really unbelievable, like a dream," Haik said onstage upon receiving the reward. "Thank you for appreciating my playing and my art. I feel a big responsibility to everyone who believed in me today to continue my own constant improvement."
During the final round, the 12 violinists competed in a six-phase program designed to develop varying skills, including performances with the Armenian State Symphony Orchestra under the baton of Sergey Smbatyan and the Madrid Philharmonic Orchestra led by Christoph Poppen.