Ֆիլհարմոնիայում կայացել է դաշնակահար Հայկ Մելիքյանի «Լաուդամուս» ալբոմի համերգ-շնորհանդեսը
Հունվարի 29-ին Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի Բաբաջանյան համերգասրահում կայացավ դաշնակահար, կոմպոզիտոր, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հայկ Մելիքյանի «Լաուդամուս» ալբոմի համերգ-շնորհանդեսը՝ նվիրված Գեորգի Գուրջիևի ծննդյան 160-ամյակին։ Երեկոյին ներկա էին մշակութային գործիչներ, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը։
Հնչեցին 20-րդ դարի և ժամանակակից երաժշտության ստեղծագործություններ՝ Գեորգի Գուրջիևից և Թոմաս դե Հարթմանից մինչև Ջոն Քեյջ, Ալեքսանդր Սկրյաբին, Կառլհայնց Սթոքհաուզեն, ինչպես նաև Հայկ Մելիքյանի և Վարդան Հարությունյանի ստեղծագործությունները, որոնք ներկաներին տեղափոխեցին երաժշտական այլ իրականություն։ Հատուկ արձագանքի արժանացավ Վարդան Հարությունյանի «Անգիտակից արտապատկերումներ» ստեղծագործության համաշխարհային պրեմիերան՝ դաշնամուրի և էլեկտրոակուստիկ ձայների համար։
«Լաուդամուս» ալբոմը, որը թողարկվել է բրիտանական Azure Sky Records հեղինակավոր լեյբլի կողմից, Հայկ Մելիքյանի՝ տարիների ընթացքում ձևավորված գուրջիևյան ստեղծագործական ուղու կարևոր հանգրվաններից է։ Համերգ-շնորհանդեսը ևս մեկ անգամ հաստատեց դաշնակահարի կարևոր դերակատարումը ժամանակակից և 20-րդ դարի երաժշտության բարձրարվեստ ներկայացման և հանրահռչակման գործում։

The concert-presentation of pianist Hayk Melikyan's "Laudamus" album took place at the Philharmonia
On January 29, the Babajanyan Concert Hall of the Armenian State Philharmonia hosted the concert-presentation of Laudamus, a new album by pianist, composer, and Honored Artist of the Republic of Armenia Hayk Melikyan, dedicated to the 160th anniversary of the birth of Georgy Gurdjieff. The evening brought together prominent cultural figures, as well as Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan.
The program featured works of 20th-century and contemporary music, ranging from Georgy Gurdjieff and Thomas de Hartmann to John Cage, Alexander Scriabin, and Karlheinz Stockhausen, alongside compositions by Hayk Melikyan and Vardan Harutyunyan, transporting the audience into a distinct musical dimension. A special response was received by the world premiere of Vardan Harutyunyan’s Unconscious Reflections for piano and electroacoustic voices.
Released by the prestigious British label Azure Sky Records, Laudamus marks an important milestone in Melikyan’s long-standing Gurdjieff-inspired artistic journey. The concert-presentation once again affirmed the pianist’s significant role in the high-level interpretation and popularization of 20th-century and contemporary music.
The concert-presentation of pianist Hayk Melikyan's "Laudamus" album took place at the Philharmonia · Armenian National Music