Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանը պատրաստվում է մի քանի հոբելյանների
Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանն այս տարի կնշի մի քանի հիշարժան տարեթվեր ու հոբելյաններ։ «Քանի որ հաջորդ տարի «Դիմակահանդեսի» 70-ամյակն է, մենք գնում ենք այդ հոբելյանին ընդառաջ։ Տպագրության է պատրաստվում «Դիմակահանդես» սյուիտի՝ դաշնամուրի համար փոխադրված նոտաները, որի մեջ կընդգրկվեն նաև հետաքրքիր նյութեր դրա ստեղծման մասին»,- ANM-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Արմինե Գրիգորյանը։ Իսկ այս տարի թանգարանը և երաժշտասեր հանրությունը կնշի մեծ կոմպոզիտորի Ջութակի կոնցերտի 70-ամյակը։ «Ցանկանում ենք այդ թեմաներով ցուցահանդես և կոնֆերանս կազմակերպել։ Ցուցահանդեսը կկոչվի «Արամ Խաչատրյան և հայ երաժշտարվեստ․ տարվա հոբելյարներ»։ Տարվա հոբելյարների մեջ կընդգրկենք «Հնգյակից» Ալեքսանդր Հարությունյանին և Ղազարոս Սարյանին, Էդգար Հովհաննիսյանին, Արամ Խաչատրյանի զարմիկներին՝ Կարեն Խաչատրյանին և Էմին Խաչատրյանին»։
Թանգարանն այս տարի չի շրջանցի նաև Լյուդվիգ վան Բեթհովենի 250-ամյակը։ Դեռ անցած տարի դեկտեմբերին տուն-թանգարանում մեկնարկեց «Դաշնամուրի ու ջութակի տասը սոնատները և ժամանակի երաժշտական աշխարհը» համերգաշարը, որի գաղափարը պատկանում է ջութակահար Կարեն Շահգալդյանին,և այն մենք իրականացնում ենք միասին: «Շատ եմ կարևորում այս նախագիծը։ 2020-ին թանգարանում կկայանա ևս ինը համերգ։ Այստեղ հնչում է ոչ միայն Բեթհովեն, այլև իր ժամանակակիցները։ Յուրաքանչյուր համերգի ընթացքում կկատարվեն կոմպոզիտորի սոնատներից, ինչպես նաև իր ժամանակի երաժշտական գլուխգործոցներից: Համերգները վարում է երաժշտագետ Օլյա Նուրիջանյանը, քանի որ ծրագիրը նաև կրթական նշանակություն ունի։ Նախագծին մանսակցում են տարբեր երաժիշտներ, ինչպես նաև կոնսերվատորիայի ուսանողներ»։ Թանգարանի տնօրենի խոսքով՝ ծրագիրը դուրս կգա թանգարանի սահմաններից և կներկայացվի նաև մարզերում։
Ա. Գրիգորյանը նշեց նաև, որ թանգարանն անցած տարի կարևոր քայլեր է արել տարբեր ուղղություններով։ Հայ օգնության ֆոնդի և Շահան Արծրունու աջակցությամբ ամբողջությամբ վերանորոգվեց համերգասրահի ռոյալը, ինչը շատ կարևոր էր, քանի որ ողջ տարվա ընթացքում այնտեղ համերգներ են կազմակերպվում։ Բազմատեսակ միջոցառումներ տեղի ունեցան, թանգարանի միջավայրերի աշխատակիցներ եկան, հանրահայտ երաժիշտներ։ Այս տարի արդեն կան պայմանավորվածություններ Արամ Խաչատրյանի սաների և այլ երաժիշտների հետ։ Թանգարանի աշխատանքի մեջ ունեն տարբեր նորամուծություններ, որոնց մասին կտեղեկացնեն։ «Նորամուծություններ արվեցին թանգարանի ցուցասրահներում, հետաքրքիր մուլտիմեդիոն հավելվածներ կիրառվեցին թանգարանի ներսում և դրսում՝ «Արլուպա» ընկերության հետ։ Մոտ օրերս լույս կտեսնի 2018 թվականին թանգարանում անցկացված կոնֆերանսի նյութերը, որի շրջանակներում ելույթ են ունեցել ներկայացուցիչներ ինը տարբեր երկրներից»։
Վերջին տարիներին զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչները տարեց տարի արձանագրում են Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թվի զգալի աճ, ինչը չէր կարող չարտացոլվել նաև Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարան այցելած զբոսաշրջիկների թվի վրա։ «Միանշանակ ավելացել է և՛ զբոսաշրջիկների, և՛ տեղացի այցելուների թիվը, բայց դա չի նշանակում, որ պետք է կանգ առնենք ու բավարարվենք եղածով։ Ամեն տարի աշխատում ենք մեծացնել այդ թիվը»։ 2019 թվականին թանգարանն ունեցել է 14.000 վճարովի այցելություն։

Aram Khachaturian House-Museum is getting ready to celebrate jubilees
Aram Khachaturian House-Museum will celebrate some memorable dates and anniversaries this year. “As next year is the 70th anniversary of the Masquerade, we are moving towards that jubilee. Notes transcribed for the piano are being prepared for publication, including interesting materials on its creation,” Aram Khachaturian House-Museum Director Armine Grigoryan told ANM correspondent. And this year the museum and the music-lovers will celebrate the 70th anniversary of  Khachaturian's great Violin concerto. “We would like to organize an exhibition and conference on these topics. The exhibition will be called "Aram Khachaturian and Armenian Music. the jubilance of the year. " This year's jubilees will include members of "The Five"  (Alexander Arutyunian and Lazar Saryan), Edgar Hovhannisyan, Aram Khachatryan's cousins ​​Karen Khachatryan and Amin Khachatryan as well as Emin Khachatryan.
The museum will not miss the 250th anniversary of Ludwig van Beethoven this year either. Back in December last year, the museum launched a new project entitled “Ten sonatas for piano & violin and the musical world around it” dedicated to the genius composer. During each concert, Maestro’s sonatas will be performed as well as musical masterpieces of his time. The idea of ​​ belongs to violinist Karen Shahgaldyan. “I value this project very much. Nine more concerts will be held at the museum in 2020. Not only Beethoven but also his contemporaries sound here. Each concert will feature performances by the composer's sonatas as well as musical masterpieces of his time. The programs are presented by musicologist Olya Nurijanyan, as the project is also part of our education program. Various musicians, as well as students of the Conservatory, are involved in the project. ” According to the director of the museum, the program will go beyond the museum and will be presented in the regions.
A. Grigoryan also noted that last year the museum made important steps in different directions. With the support of the Fund of Armenian Relief and Shahan Artsruni, the piano of the concert hall was completely renovated, which was very important, as concerts are being held throughout the year. "We have various innovations inside and outside the museum. “Innovations were made in the museum's exhibition halls, and interesting multimedia applications were used inside and outside the museum with Arloopa. Recently, the conference materials for the 2018 conference will be released, within the framework of which speakers from nine different countries came to Armenia".
In recent years, the tourism industry has been registering a significant increase in the number of tourists visiting Armenia every year, which could not have affected the number of tourists visiting the Aram Khachaturian Museum. “The number of tourists and locals has definitely increased, but it doesn't mean we should stop and become satisfied with what we have. Every year we try to increase this number. ” In 2019, the museum had 14,000.