«Հովեր»-ը տարին սկսում է իտալական երաժշտությամբ
Հունվարի 30-ին, ժամը 19։00-ին Կամերային երաժշտության տանը տեղի կունենա «Հովեր» պետական կամերային երգչախմբի համերգը։ Ծրագրում ընդգրկված են 16-րդ, 17-րդ և 20-րդ դարի իտալացի երեք կոմպոզիտորների՝ Կառլո Ջեզուալդոյի, Կլաուդիո Մոնտեվերդիի, Լուչանո Բերիոյի ստեղծագործությունները, որոնք երգչախումբը կկատարի առաջին անգամ։ Համերգը ղեկավարելու է Նարինե Ոսկանյանը։
«Ջեզուալդոյին, Մոնտեվերդիին և Բերիոյին միավորում է հատկապես այն, որ երեքն էլ իրենց ժամանակին եղել են ավանգարդ կոմպոզիտորներ, հանդես են եկել որպես նորարարներ։ Իհարկե վերջիններիս ստեղծագործությունները կապվում են նաև ժանրային առանձնահատկություններով։ Խոսքը մադրիգալ ժանրի մասին է, որն աշխարհիկ ստեղծագործություն է՝ հիմնականում սիրային-քնարական թեմատիկայով։ Այստեղ յուրաքանչյուր խոսք իր ուրույն հնչերանգով է արտահայտվում երաժշտության մեջ, կարելի է անգամ ասել, որ երաժշտությունը լիովին ենթարկված է խոսքին եւ պոետիկ մտքին։ Հենց այս ժանրի երկու վառ ներկայացուցիչներն են Ջեզուալդոն եւ Մոնտեվերդին»,- նշում է Նարինե Ոսկանյանը։
Անցում կատարելով 20-րդ դարի յուրօրինակ կոմպոզիտոր Լուչանո Բերիոյին և վերջինիս «Լոնդոնյան աղմուկներ» ստեղծագործությանը՝ Նարինե Ոսկանյանը ընդգծում է․ «Չնայած ուրբանիստական թեմատիկային, Բերիոյի այս ստեղծագործությունը ևս հարում է մադրիգալային ժանրին՝ կազմի ընտրությամբ, խոսքի հանդեպ ընդգծված արտահայտչականության ցուցաբերմամբ, ինչպես նաեւ մտքի վառ արտահայտման միջոցով, որի համար կոմպոզիտորն օգտագործել է երգչային տարբեր հնարքներ»։
Բերիոյի «Լոնդոնյան աղմուկներ» ստեղծագործությունը, որ կազմված է 7 մասից, ներկայացնում է լոնդոնյան շուկաներից հնչող բազմերանգ աղմուկներ, որոնք սխտոր վաճառողի հուսահատ բացականչությունից մինչև դեմքի քսուք վաճառողի համոզելու տեսարաններն են ուրվագծում։ Խմբերգային այս շարքի տեքստերը Բերիոն վերցրել է Լոնդոնի փողոցներից՝ ոգեշնչվելով քաղաքային շուկաների վաճառականների զանազան ձայնարկություններից եւ աղաղակներից։
Հունվարի 30-ին «Հովեր» երգչախումբը կկատարի վերոնշյալ կոմպոզիտորների 9 ստեղծագործություն (կլավեսին՝ Հռիփսիմե Աղաքարյան):

"Hover" state chamber choir starts the year with Italian music
"Hover" state chamber choir will perform at the House of Chamber Music on January 30, at 7 p.m. The program features pieces by three Italian composers from the 16th, 17th, and 20th centuries: Carlo Gesualdo, Claudio Monteverdi, and Luciano Berio, which the choir will perform for the first time. Narine Voskanyan will lead the concert.
"Their status particularly links Gesualdo, Monteverdi, and Berio as avant-garde composers and pioneers in their respective eras. Of course, the works of the latter are linked by genre characteristics. We are discussing the madrigal genre, a piece of secular music mostly with a love-lyrical theme. Each word is communicated in music with its tone; one could even argue that music is submissive to speech and poetic ideas. According to Narine Oskanyan, Jesualdo and Monteverdi are excellent examples of this genre.
On January 30, "Hover" choir will perform nine compositions by those mentioned composers (harpsichord: Hripsime Aghakaryan).