Բախի յոթ մոտետները՝ «Հովեր» պետական կամերային երգչախմբի կատարմամբ
Մարտի 14-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի կունենա «Հովեր» պետական կամերային երգչախմբի համերգը։ Ծրագրում Յ․Ս․ Բախի յոթ մոտետներն են, որոնք մեկ համերգի շրջանակում Հայաստանում հնչելու են առաջին անգամ։
«Ինչպես «Հովեր» պետական երգչախմբի գործունեության բոլոր շրջաններում, այսօր ևս, մեր ծրագրերը մշակվում են ըստ ներկայումս երգչախմբի կազմում ընդգրկված երգիչների ունակությունների, ձայների ոճական առանձնահատկությունների և հմտությունների, ինչպես նաև նրանց կողմից այս կամ այն ծրագրին անդրադառնալու առաջարկների։
Մեր երգչախմբի գործունեության տարբեր շրջաններում կատարել ենք Բախի բազմաթիվ կանտատներ, 2000-ականներին՝ «Չարչարանքներ ըստ Հովհաննու» և «Չարչարանքներ ըստ Մաթևոսի» օրատորիաները, (դիրիժոր՝ Զ. Վարդանյան): Ա. Թալալյանի ուսանողական նվագախմբի և գերմանացի մի քանի դիրիժորների հետ համատեղ աշխատանքը ևս իրավունք են վերապահում նախաձեռնել այս ծրագիրը (չնայած, որ երգչախմբի կազմը 90%-ով փոխված է)»,-նշում է երգչախմբի հիմնադիր, խմբավար Սոնա Հովհաննիսյանը։

Bach's seven motets to be performed by Hover State Chamber Choir on March 14
On March 14, the "Hover" state chamber choir concert will be held at Komitas Chamber Music House. The program includes seven motets by J. S. Bach, which will be performed for the first time in Armenia in one concert.
"As in all periods of the Hover State Choir's activity, our programs are developed according to the abilities, stylistic features, and skills of the singers currently included in the choir, as well as their proposals to address this or that program.
In the different periods of our choir's activity, we have performed many Bach cantatas, in the 2000s, the oratorios "St. John Passion" and "St. Mathew Passion" (conductor: Z. Vardanyan).The joint work with A. Talalyan's student orchestra and several German conductors also reserve the right to initiate this project (despite the fact that the composition of the choir has changed by 90%)," notes Sona Hovhannisyan, the choir's founder and conductor.