2023 թ. նախատեսվում է ձեռք բերել 9 անուն 37 երաժշտական գործիք
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը «Երաժշտական և արվեստի դպրոցների համար երաժշտական գործիքների ձեռքբերում» ծրագրի շրջանակում մարզերի երաժշտական և արվեստի դպրոցների համար 2023 թ նախատեսում է ձեռք բերել 9 անուն 37 երաժշտական գործիք՝ դաշնամուր, ջութակ, թավջութակ, կլարնետ, ֆլեյտա, սաքսոֆոն, քսիլոֆոն, քանոն, թառ:
Ծրագիրն իրականացվում է գեղարվեստական կրթության համակարգի բնականոն գործունեության, արտադպրոցական կրթության և գեղագիտական դաստիարակության շարունակական զարգացման, օժտված և շնորհալի երեխաների բացահայտման ու նրանց մասնագիտական ունակությունների զարգացման նպատակով:
Բազմաթիվ օժտված երեխաներ գեղարվեստական կրթության համակարգից դուրս են մնում գործիք չունենալու կամ ձեռք բերել չկարողանալու պատճառով: Այս ծրագիրը միտված է արտադպրոցական կրթության հասանելիության, մատչելիության ապահովմանը և կարևոր նշանակություն ունի ոլորտի շահառուների սոցիալական բեռի թեթևացման հարցում:
Ընդհանուր առմամբ՝ «Երաժշտական և արվեստի դպրոցների համար երաժշտական գործիքների ձեռքբերում» ծրագրի շրջանակում տարբեր տարիներին ձեռք է բերվել 659 երաժշտական գործիք, որոնք տրամադրվել են երաժշտական և արվեստի դպրոցներին՝ նյութատեխնիկական բազայի համալրման նպատակով:

9 names of 37 musical instruments to be purchased by ESCS
The RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports plans to acquire 9 names of 37 musical instruments for the music and art schools of the Armenian regions within the framework of the "Acquisition of musical instruments for music and art schools" program in 2023: piano, violin, cello, clarinet, flute, saxophone, xylophone, canon, tar.
Many talented children are excluded from the art education system because they do not have or cannot afford an instrument. This program is aimed at ensuring access, and affordability of out-of-school education and is essential in alleviating the social burden of the beneficiaries of the sector.
In total, within the "Acquisition of musical instruments for music and art schools" framework, 659 musical instruments were purchased in different years and provided to music and art schools to replenish the material and technical base.