Կոմպոզիտոր Հովիկ Սարդարյանը դարձել է “Schwarzkopf Foundation Young Europe”-ի կրթաթոշակակիր
“Schwarzkopf Foundation Young Europe” -ի 50-ամյակի առթիվ խորհրդի նախագահ Անդրե Շմից-Շվարցկոպֆը կրթաթոշակ է սահմանել երիտասարդ կոմպոզիտորների համար, հայտնում է Բեռլինի ֆիլհարմոնիկը: Կրթաթոշակը ​​կշնորհվի յուրաքանչյուր տարի՝ Բեռլին ֆիլհարմոնիկի Կարայան ակադեմիայի հետ համագործակցությամբ:
2021/22 ուս․ տարվա առաջին կրթաթոշակակիրը տարբեր միջազգային մրցույթների հաղթող, Վոլֆգանգ Ռիհմի ուսանող, հայ կոմպոզիտոր Հովիկ Սարդարյանն է: Կրթաթոշակն աջակցում է կոմպոզիտորների ստեղծագործական նախագծերին, որը կներկայացվի Կարայան ակադեմիայի կամերային երաժշտության համերգի շրջանակներում: Բացի այդ, կրթաթոշակակրին հնարավորություն է ընձեռվում ներգրավվել Բեռլինի ֆիլհարմոնիկի գործունեության մեջ:
Բեռլին ֆիլհարմոնիկի Կարայան ակադեմիայի մենեջեր Պիտեր Ռիգելբաուերը, խոսելով կոմպոզիցիայի նոր կրթաթոշակի մասին, նշել է․ «Կարայանի ակադեմիայի համար այս կրթաթոշակը միտված է ուսումնական ծրագրի  ընդլայնմանը և հարստացմանը: Մենք ուրախ ենք, որ նախագծին ներգրավվել ենք երիտասարդ սերնդի ամենահետաքրքիր կոմպոզիտորներից մեկին `Հովիկ Սարդարյանին, և մենք ակնկալում ենք կատարել նրա նոր ստեղծագործությունները մյուս կրթաթոշակառուների հետ»:

To mark the 50th anniversary of the “Schwarzkopf Foundation Young Europe”, board chairman André Schmitz-Schwarzkopf has launched a scholarship for young composers, Berlin Philharmoniker announced. It will now be awarded annually in cooperation with the Karajan Academy of the Berliner Philharmoniker.
The first recipient of the scholarship in the 2021/22 season is the Armenian composer Hovik Sardaryan, born in 1993, a winner of various international competitions and student of Wolfgang Rihm.
The Schwarzkopf scholarship supports work on a compositional project that will be presented as part of a chamber music concert of the Karajan Academy. In addition, the scholarship holder is given the opportunity to become involved in the life of the Philharmoniker.
Peter Riegelbauer, manager of the Karajan Academy of the Berliner Philharmoniker, on the new composition scholarship: “For the Karajan Academy, the new composition scholarship means a valuable expansion and enrichment of its training program. We are delighted to have attracted Hovik Sardaryan, one of the most interesting composers of the younger generation, and we look forward to performing his new works with the other scholarship holders.”