10 հետաքրքիր փաստ Ղազարոս Սարյանի մասին
1. Ղազարոս Սարյանը ծնվել է 1920 թ. սեպտեմբերի 30-ին, Դոնի Ռոստովում՝ հայ մեծանուն նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի  և Լուսիկ Աղայանի (գրող Ղազարոս Աղայանի դուստրը) ընտանիքում։
2. Մասնակցել  Հայրենական մեծ պատերազմին: Վորոնեժից 2 կմ հեռավորության վրա գտնվող զենիթա-գնդացրային № 7 զորագնդի ծանր մարտերը կոմպոզիտորի շնորհիվ ուղեկցվում էին երաժշտությամբ: Այստեղ նա նվագում էր բայան, իսկ նրա հեղինակած երգերը երգում էր ամբողջ գունդը:
3. Պատերազմի ավարտից հետո՝  1945-1950 թթ. Սարյանը սովորել է Մոսկվայի Պյոտր Չայկովսկու անվան պետական կոնսերվատորիայում, ուր ուսանել է Դ. Կաբալևսկու, Դ. Շոստակովիչի և Ա. Ալեքսանդրովի մասնագիտական դասարաններում:
4.  1950 թ.-ից Երևանի պետական կոնսերվատորիայում դասավանդել է գործիքագիտություն, ապա ղեկավարել ստեղծագործական դասարան: 1954-1957 թթ. Ղ. Սարյանը Հայաստանի Կոմպոզիտորական կազմակերպության (այժմ՝ Հայաստանի Կոմպոզիտորների միություն) նախագահն էր:
5. 1955 թ. ստեղծված «Սիմֆոնիկ պատկերները» շարքի մասերն իրար են կապակցվում ժողովրդական «Նուբար-նուբար» երգի միջոցով:
6. «Հայաստան» սիմֆոնիկ պաննոն ոգեշնչված է Մարտիրոս Սարյանի կտավներից։
7. Ղ․ Սարյանը Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի առաջին տնօրենն է։
8. Նրա 1994 թ. գրված «Պասակալիա»-ն սիմֆոնիկ նվագախմբի համար նվիրված  է դստեր՝ Լուսիկ Սարյանի հիշատակին։
9. Սարյանի ստեղծագործական դասարանում են սովորել կոմպոզիտորներ Տիգրան Մանսուրյանը, Ռուբեն Ալթունյանը, Ռուբեն Սարգսյանը, Ստեփան Լուսիկյանը, Վարդան Աճեմյանը, Ստեփան Ռոստոմյանը և այլոք:
10. Կոմպոզիտորի անունն են կրում Երևանի կոնսերվատորիայի օպերային ստուդիան, Երևան քաղաքի համար 1 արվեստի դպրոցը, Արարատ քաղաքի միջնակարգ մասնագիտական արվեստի դպրոցը, լարային քառյակ, Հունաստանի Սալոնիկ քաղաքի Համազգային մշակութային կենտրոնը:

10 interesting facts about Ghazaros Saryan
1. Ghazaros Saryan was born on  30 September 1920 in Rostov-on-Don in the family of renowned Armenian painter Martiros Saryan and Lusik Aghayan, who was the daughter of prominent writer Ghazaros Aghayan.
2. In 1939 Saryan was drafted into the Soviet army, and from 1941 to 1945 participated in Great Patriotic War.  Due to the composer, the heavy battles of the 7th regiment located 2 km away from Voronezh, were accompanied by music. There Saryan played bayan, whereas the whole regiment sang the songs that were authored by the composer himself.
3. After the war was ended, in 1945-1950 Saryan continued his studies at the Moscow State Conservatory after Pyotr Tchaikovsky. There Saryan was instructed by D. Kabalevsky, D. Shostakovich and A. Alexandrov.
4. Starting from 1950 Saryan taught orchestration at the Yerevan State Conservatory and then led a creative class.
5. One of the highly-rated works of national symphonic music is considered to be "Symphonic Images" created in 1955. Here parts of the suite are linked together through the folk song “Nubar-Nubar”.
6. one of his best works is the Symphonic panel "Armenia", which was inspired by canvases of Martiros Saryan, and by means of music, it is the reflection of the vibrant palette of the artist.
7. Ghazaros Saryan served as the first director of the Martiros Saryan museum.
8. His “Passacaglia” for Symphony Orchestra (1994) was dedicated to the memory of his daughter Lusik Saryan.
9.  Prominent composers Tigran Mansuryan, Ruben Altunyan, Ruben Sargsyan, Stepan Lusikyan, Vardan Achemyan, Stepan Rostomyan and others are the students of Gh. Saryan.
10. Many cultural institutions are names after Lazar Saryan, among them are the Yerevan Conservatory Opera Studio, Art School N1 in Yerevan, Secondary School of Professional Art in Ararat, String Quartet and National Cultural Center of Thessaloniki in Greece.