Կապանի միջազգային երաժշտական ​​փառատոնը կշարունակվի 12 օր
Սյունիքի մարզկենտրոն Կապանում «Նախերգանք» համերգային ծրագրով մեկնարկել է Կապանի միջազգային երաժշտական երրորդ փառատոնը։
Երաժշտական տոնակատարությունը կշարունակվի 12 օր անընդմեջ՝ հանդիսատեսին առաջարկելով երաժշտական տարբեր ​​ժանրերի համերգներ՝ 30-ից ավելի հրավիրյալ երաժիշտների կատարմամբ։ «Կապան ֆեստ 2025»-ի հյուրերը հնարավորություն կունենան տեսնելու 18-րդ դարի լարային գործիքներ, այդ թվում՝ Ստրադիվարիուսի և Գվարների դել Ջեզուի ջութակները, որոնց ցուցադրությունը Կապանում կներկայացնի հայտնի ջութակագործ Ֆլորիան Լեոնարդը՝ Լոնդոնից։ Կապան միջազգային երաժշտական փառատոնը կավարտվի հուլիսի 15-ին՝ «Սիմֆոնիկ և կոնցերտներ» համերգային ծրագրով։
Բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը: Նա շեշտել է, որ մշակութային կյանքի ապակենտրոնացումը ՀՀ կառավարության պետական քաղաքականության օրակարգում առաջնային հարց է։ «Կապանի փառատոնն անցկացվում է երրորդ անգամ և արդեն կարելի է այն կայացած համարել, քանի որ հասցրել է իր հատուկ տեղը գրավել Հայաստանի մշակութային կյանքում»,- ասել է Դանիել Դանիելյանը՝ փառատոնի մասնակիցներին մաղթելով հագեցած մշակութային օրեր։
Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանի գնահատմամբ՝ փառատոնը վերածվել է երաժշտական տոնախմբության, որը նաև բացառիկ կրթական հնարավորություն է կապանցի երաժիշտների և երաժշտական դպրոցի սաների համար՝ համաշխարհային փորձ ունեցող արտիստների հետ տեղում շփվելու, փորձ և գիտելիքներ փոխանակելու, ինչպես նաև արժեքավոր մասնագիտական կապեր հաստատելու տեսանկյունից:
Փառատոնի հատուկ հյուրն է աշխարհահռչակ դաշնակահարուհի Մարթա Արգերիխը, որը հուլիսի 12-ին հանդես կգա «Մարթա Արգերիխ և ընկերներ» ծրագրով։ Փառատոնի ընթացքում բեմում կլինեն համաշխարհային ճանաչում ունեցող արտիստներ Մարիան Պետրեսկուն, Արթուրո Սոլարը, Ֆրանչեսկո Վիլան, Դոնգ-Հյեկ Լիմը, Լիդա Չեն Արգերիխը, Դամիեն Դարիոլին, Իդո Բար-Շայը, Ժան-Մարի Պարեյրը և ուրիշները։
Հուլիսի 14-ին և փառատոնի փակման օրը՝ հուլիսի 15-ին, նախատեսվում են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգները՝ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, Մարթա Արգերիխի, ինչպես նաև Աստղիկ Սիրանոսյանի, Ռուզան Մանթաշյանի և Միքայել Ոսկանյանի և այլ հայտնի երաժիշտների մասնակցությամբ։
«Կապան ֆեստ 2025»-ի շրջանակում Կապանի արվեստի պետական քոլեջի երգեհոնի դահլիճում ամեն երեկո՝ ժամը 20։00-ին, կանցկացվեն համերգներ և վարպետության դասեր՝ ավելի քան 50 ընտրված երիտասարդ երաժիշտների համար: Մասնակից երաժիշտները ժամանել են Հայաստանի տարբեր վայրերից, ինչպես նաև Դանիայից, Սլովակիայից, Պորտուգալիայից։ Վարպետության դասերին կմասնակցեն նաև Կապանում բնակվող ու երաժշտությամբ զբաղվող երիտասարդներ։ Բոլոր համերգների մուտքն ազատ է։
Հուլիսի 10-ին փառատոնն առաջին անգամ հանդիսատեսին կներկայանա նաև էլեկտրոնային երաժշտության համերգով՝ համաշխարհային ճանաչում ունեցող բազմագործիքավորող Ֆիլիպ Յոհան Թիմի կատարմամբ։
Հուլիսի 8-ին ջազի սիրահարները հնարավորություն կունենան ունկնդրելուն «Կատաղի ջազ» համերգային ծրագիրը՝ Մարիան Պետրեսկուի, Հարութ Հարությունյանի և Նիկողայոս Վարդանյանի կատարմամբ: Հուլիսի 13-ին Կապանի մշակույթի կենտրոնի մեծ դահլիճում կանցկացվի «All that jazz» համերգային ծրագիրը։
Փառատոնը շարունակում է սերտ համագործակցել հայ և արտասահմանցի առաջատար երաժիշտների հետ, որոնք իրենց մասնակցությամբ աջակցում են նախաձեռնությանը. նրանց թվում են Հայկ Կազազյանը, Մարիաննա Շիրինյանը, Ժյուլիեն Լիբերը, Անդրեյ Գրիդչուկը, Աննա Սարկիսովան, Քրիստիան Էրբսլոհ Փափազյանը, Ուրսուլա ֆոն Լերբեր-Էրբսլոհը, Էլլի Սուն, Հրաչյա Ավանեսյանը, Արմեն Նազարյանը, Արմեն Քարամյանը, Նորայր Քարտաշյանը, Տիգրան Սուչյանը, Նարեկ Ավագյանը և այլ անվանի երաժիշտներ:
«Կապան ֆեստի» հիմնադիրը թավջութակահար Սևակ Ավանեսյանն է:
«Կապան ֆեստ 2025-ը» ֆինանսավորվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, Կապանի համայնքապետարանի, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի, ՀԲԸՄ Ֆրանսիայի, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության, Հայաստանում Բելգիայի թագավորության, Շվեյցարիայի ու Արգենտինայի դեսպանատների, «Պիրաստրոյի», «Ամարասի արվեստի դաշինքի», Համազգայինի արևելյան շրջանի, Արսլանյան հիմնադրամի, Գյոթեի ինստիտուտի, MG Concerts-ի, Karas Wines-ի, Gurkha Cigar-ի, GG and Enterprise ընկերությունների, բարերարներ Թոմաս Վանգի և Ռեջինա Սըրի, ինչպես նաև փառատոնի բազմաթիվ այլ բարեկամների կողմից։

The third Kapan International Music Festival has kicked off in Kapan, the center of Syunik region, with the “Prelude” concert program.
The musical celebration will continue for 12 consecutive days, offering the audience concerts of various musical genres performed by more than 30 invited musicians. Guests of “Kapan Fest 2025” will have the opportunity to see 18th-century string instruments, including Stradivarius and Guarneri del Gesù violins, which will be exhibited in Kapan by the famous violin maker Florian Leonard from London. The Kapan International Music Festival will end on July 15 with the “Symphonic and Concerts” concert program.
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Daniel Danielyan delivered a welcoming speech at the opening. He emphasized that the decentralization of cultural life is a priority issue on the state policy agenda of the RA Government. “The Kapan Festival is being held for the third time and it can already be considered successful, as it has managed to occupy its special place in the cultural life of Armenia,” said Daniel Danielyan, wishing the festival participants a rich cultural day.
According to Kapan Mayor Gevorg Parsyan, the festival has turned into a musical celebration, which is also an exceptional educational opportunity for Kapan musicians and music school students to communicate on site with artists with world-class experience, exchange experience and knowledge, as well as establish valuable professional connections.
The special guest of the festival is the world-famous pianist Martha Argerich, who will perform with the “Martha Argerich and Friends” program on July 12. During the festival, world-renowned artists Marian Petrescu, Arturo Solar, Francesco Villa, Dong-Hyuk Lim, Lida Chen Argerich, Damien Darioli, Ido Bar-Shai, Jean-Marie Parreir and others will perform on stage.
On July 14 and the closing day of the festival, July 15, concerts of the State Symphony Orchestra of Armenia are planned, conducted by Sergey Smbatyan, with the participation of Martha Argerich, as well as Astghik Siranosyan, Ruzan Mantashyan and Mikael Voskanyan, and other famous musicians.
The founder of "Kapan Fest" is cellist Sevak Avanesyan.
"Kapan Fest 2025" is financed by the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, the Kapan Municipality, the Zangezur Copper and Molybdenum Combine, AGBU France, the EU Delegation to Armenia, the Embassies of the Kingdom of Belgium, Switzerland and Argentina in Armenia, "Pirastro", "Amaras" Arts Alliance", Hamazkayin Eastern Region, Arslanyan Foundation, Goethe Institute, MG Concerts, Karas Wines, Gurkha Cigar, GG and Enterprise companies, benefactors Thomas Wang and Regina Sir, as well as many other friends of the festival.