Կարեն Դուրգարյանը նշանակվել է Օպերային թատրոնի տնօրենի պաշտոնակատար
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանն օգոստոսի 30-ին Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի անձնակազմին է ներկայացրել թատրոնի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար, դիրիժոր Կարեն Դուրգարյանին, հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարության լրատվական ծառայությունը։
Արա Խզմալյանն օպերային թատրոնի անձնակազմին է ներկայացրել Կարեն Դուրգարյանին՝ շեշտելով, որ մաեստրոյի գործունեությունը մանրամասն ներկայացնելու կարիք չկա, քանի որ Կարեն Դուրգարյանը երկար տարիներ աշխատել է Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում և շատ լավ տիրապետում է այս թատրոնի առանձնահատկություններին:
Նախարարի տեղակալը շնորհավորել է Կարեն Դուրգարյանին կարևոր, սակայն բարդ և պատասխանատու կառույցը ղեկավարելու համար և մաղթել արգասաբեր աշխատանք: «Կարեն Դուրգարյանն այս ամիսների ընթացքում կպաշտոնավարի որպես տնօրենի պաշտոնակատար: Առաջիկա ամիսների ընթացքում կձևակերպվեն բոլոր խնդիրները, առաջնահերթություններն ու քայլերի հաջորդականությունը: Անհրաժեշտ է ճիշտ գնահատել մասնագիտական ներուժը և խաղացանկային քաղաքականությունը՝ ըստ այդ ներուժի: Պետք է ունենալ այնպիսի նպատակային խաղացանկային քաղաքականություն, որը կնպաստի միջազգային համագործակցության ընդլայնմանը, ինչպես նաև հստակ խնդիր է դրված նորանշանակ պաշտոնակատարի առջև՝ մոբիլիզացնել ոչ միայն օպերային թատրոնի ներսում առկա ստեղծագործական, այլև թատրոնից դուրս գտնվող ներուժը: Մենք ունենք վաստակաշատ անուններ, որոնց փորձը, գիտելիքն ու իմացությունն անպայման պետք է կիրառելի լինեն օպերային արվեստի առաջխաղացման գործում:
Պետք է ընդգծեմ, որ բավականին խիստ են մեր պահանջները պաշտոնակատարի հանդեպ, միևնույն ժամանակ գործադիր իշխանությունը լիարժեք և լիակատար աջակցություն է ցուցաբերելու մաեստրո Դուրգարյանին և թատրոնի կոլեկտիվին: Մենք աշխատելու ենք շատ սերտ, և քննարկվելու են բոլոր կարևոր խնդիրները»,- նշել է Արա Խզմալյանը և շնորհակալություն հայտնել Կարեն Դուրգարյանին մասնագիտական և անձնական առաջնահերթություններ փոխելու արդյունքում օպերային թատրոնը ղեկավարելու համաձայնության համար:
Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կարեն Դուրգարյանն էլ իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել թատրոնի աշխատակազմին և Կոնստանտին Օրբելյանին կատարած աշխատանքի և այս ընթացքում իրականացրած համագործակցության համար:

Karen Durgaryan appointed as Director of Yerevan Opera
On August 30, RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Ara Khzmalyan introduced Karen Durgaryan, the acting director of the A. Spendiaryan National Academic Theater of Opera and Ballet, to the staff of the Theater, the press service of the Ministry of ESCS reports.
Ara Khzmalyan introduced Karen Durgaryan to the staff of Opera House, emphasizing that there is no need to present the maestro's activities in detail, as Karen Durgaryan has worked for many years at the Theater and knows the peculiarities of this theater very well. The Deputy Minister congratulated Karen Durgaryan wishing him good luck.
"Karen Durgaryan will be acting director during these months. In the upcoming months, all the tasks, priorities, and sequence of steps will be formulated. It is necessary to correctly assess the professional potential of the Theatre, to have a purposeful play policy that will contribute to the expansion of international cooperation, as it is clearly set before the newly appointed acting director - to mobilize not only the creative potential inside the opera house but also outside the theater.
We have well-deserved names whose experience and knowledge must be applied to the advancement of opera. I must emphasize that our demands towards the acting are quite strict, at the same time the executive power will fully support Maestro Durgaryan and the theater staff. We will work very closely, all possible issues will be discussed," said Ara Khzmalyan, thanking Karen Durgaryan for agreeing to run the opera house as a result of changing professional and personal priorities.
Karen Durgaryan, in his turn, thanked the staff of the theater for the work done by Konstantin Orbelyan and the cooperation carried out during this period.