Հայաստանում առաջին անգամ ելույթ կունենա Կաունասի պետական երգչախումբը
Նոյեմբերի 8-ին Երևանում առաջին անգամ ելույթ կունենա Լիտվայի Կաունաս քաղաքի պետական երգչախումբը (գեղ. ղեկավար և դիրիժոր՝ Պետրաս Բինգելիս): Երգչախումբը Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի նվագախմբի հետ կկատարի Վ.Ա. Մոցարտի հռչակավոր Ռեքվիեմը: Դիրիժոր՝ Կոնստանտին Օրբելյան: Մեներգիչներն են Սոֆյա Սայադյանը (սոպրանո), Սոֆյա Թումանյանը (մեցցո-սոպրանո), Հովհաննես Այվազյանը (տենոր) և Զոհրաբ Զոհրաբյանը (բաս):
Համերգը նվիրվում է երգչախմբի ստեղծագործական գործունեության 50-ամյակին: Ինչպես նշված է լիտվական կոլեկտիվի պաշտոնական կայքում, երգչախումբը Ռեքվիեմն առաջին անգամ կատարել է Լիտվայի ֆիլհարմոնիկի հետ և որպես մենակատար ելույթ են ունեցել հայ երգիչներ՝ Լիսիցյանների ընտանիքից: Նվագախումբը խորհրդանշական է համարում այդ փաստը և ուրախ է շուրջ կես դար անց Հայաստանում ներկայացնել հենց այս ստեղծագործությունը:

Kaunas State Choir to perform in Yerevan for the first time
The first performance of Kaunas State Choir (artistic director and chief conductor: Petras Bingelis) in Yerevan will take place at A. Spendiaryan Opera and ballet theater on the 8th of November. The choir will present Requiem by W.A. Mozart with Yerevan opera orchestra under the baton of Constantine Orbelian. Soloists: Sofia Sayadyan (soprano), Sofia Tumanyan (mezzo-soprano), Hovahnnes Ayvazyan (tenor), Zohrab Zohrabyan (bass).
The evening will be dedicated to the 50th anniversary of the choir’s professional artistic activity. According to Choir's official site, the Requiem was the first major classical piece performed by the collective at the Lithuanian Philharmonic in 1971 together with Armenian soloists, Lisitsyan's family members. After almost half a century Kaunas Choir will be visiting Armenia and performing the same work with the Armenian Orchestra.