Խաչատուր Ավետիսյանի 100-ամյակը նշվել է մեծ հոբելյանական համերգով
Այս տարի լրանում է հայ երաժշտական արվեստի երախտավոր, կոմպոզիտոր, մանկավարժ, ազգային նվագարանների ջատագով, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Խաչատուր Ավետիսյանի ծննդյան 100-ամյակը։
Հոբելյանի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնը կազմակերպել է հոբելյանական համերգ, որը տեղի է ունեցել Ա․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում: Համերգին ներկա է եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Հանդես են եկել Հայաստանի երգի-պարի պետական անսամբլը, Հայաստանի պարի պետական անսամբլը, Հայաստանի ազգային նվագարանների պետական նվագախումբը, հայ երգի երախտավոր Ռուբեն Մաթևոսյանը, երգիչներ Մաշա Մնջոյանը, Վարդան Բադալյանը, Մոնիկա Նազարյանը, Դավիթ Խաչատրյանը, Արփին, Արման Գրիգորյանը:
ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ, Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնի նախաձեռնությամբ և 47.design կազմակերպության հետ համատեղ 2026 թվականին թողարկվել է Խաչատուր Ավետիսյանի 100-ամյակի հուշամեդալ:
Համերգի շրջանակում Խաչատուր Ավետիսյանի 100-ամյակի հուշամեդալով պարգևատրվել են ժողովրդական արվեստի զարգացման գործում նշանակալի ավանդ ունեցող մշակութային գործիչներ, այդ թվում՝ երգիչ ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Ռուբեն Մաթևոսյանը, Հայաստանի վաստակավոր արտիստ, Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնի Հայաստանի ազգային նվագարանների պետական նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Նորայր Դավթյանը, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ, Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնի պարային մասի գեղարվեստական ղեկավար Գագիկ Կարապետյանը:

The 100th Anniversary of Khachatur Avetisyan Celebrated with a Grand Jubilee Concert
This year marks the 100th anniversary of the birth of Khachatur Avetisyan, a distinguished figure of Armenian musical art, composer, educator, advocate of national instruments, and People’s Artist of the Armenian SSR.
As part of the jubilee celebrations, the National Center of Folk Music and Dance, with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Armenia, organized a gala concert at the Alexander Spendiaryan National Academic Theatre of Opera and Ballet. Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan attended the concert.
Performers included the State Song and Dance Ensemble of Armenia, the State Dance Ensemble of Armenia, the State Orchestra of National Instruments of Armenia, People’s Artist of the Armenian SSR Ruben Matevosyan, as well as singers Masha Mnjoyan, Vardan Badalyan, Monika Nazaryan, Davit Khachatryan, Arpine, and Arman Grigoryan.
With the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, and through the initiative of the National Center of Folk Music and Dance in collaboration with 47.design, a commemorative medal dedicated to the 100th anniversary of Khachatur Avetisyan was issued in 2026.
As part of the concert, commemorative medals marking Khachatur Avetisyan’s 100th anniversary were awarded to cultural figures who have made significant contributions to the development of folk art. Among the recipients were singer and People’s Artist of the Armenian SSR Ruben Matevosyan, Honored Artist of Armenia and chief conductor of the State Orchestra of National Instruments of Armenia Norayr Davtyan, and Honored Cultural Figure of Armenia and artistic director of the dance division of the National Center of Folk Music and Dance Gagik Karapetyan.