«Սպարտակ» բալետով ավարտվեցին խաչատրյանական բալետի երեկոները
Երեք օր Երևանն ապրեց ու շնչեց Խաչատրյանական արվեստով: Մեծն կոմպոզիտորի 120-ամյակի առթիվ Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնած բալետային երեկոները եզրափակվեցին «Սպարտակ»-ի բեմադրությամբ, հայտնում է Երևանի քաղաքապետարանը։
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, ամփոփելով եռօրյա միջոցառումները, շնորհակալություն հայտնեց հանդիսատեսին և բոլոր մասնակիցներին, ովքեր ջանք ու եռանդ չեն խնայել և իրենց ժամանակն ու տաղանդն են ներդրել նախագծի կյանքի կոչման համար:
Երևան քաղաքի մշակույթի զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի և Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 120-ամյակին նվիրված միջոցառումները բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար Երևանի քաղաքապետի ոսկե մեդալով են պարգևատրվել Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրենի պաշտոնակատար, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Կարեն Դուրգարյանն ու Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետ Գոշ Սարգսյանը:
Միջոցառման մասնակից դարձած քաղաքացիները շնորհակալություն են հայտնել քաղաքի առօրյան մշակութային դարձնելու համար և հույս հայտնել, որ կարևոր այս նախագիծը կդառնա ավանդական:

Yerevan Completes Events Dedicated to Khachatryan’s Jubilee with “Spartak” Ballet
Khachatryan’s music was reigning in Yerevan for three days. The series of events dedicated to the 120th jubilee of the great composer and organized by Yerevan Municipality was completed with the “Spartacus” ballet.
Summarizing the three-day events Yerevan Deputy Mayor Tigran Avinyan thanked the audience and all participants who put lots of effort and enthusiasm into this project and dedicated their time and talent to make it come true.
For the contribution to the cultural life of Yerevan and high-level organization of the events dedicated to Aram Khachatryan’s 120th jubilee, the Yerevan Mayor’s Gold Medal was awarded to the acting director of the National Academic Theatre of Opera and Ballet after A. Spendiaryan, the RA Distinguished Artist Karen Durgaryan and to the head of Yerevan Municipality Department of Culture and Tourism Gosh Sargsyan.
People at the magnificent music event shared their delight with the cultural project and hoped it would become a tradition.
Yerevan Completes Events Dedicated to Khachatryan’s Jubilee with “Spartak” Ballet · Armenian National Music