Ամփոփվել է «Արժևորենք ազգային երաժշտական մշակութային ժառանգությունը Շիրակի մարզում» ծրագիրը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ֆինանսական աջակցությամբ և «Ծիրանափող» մշակութային երիտասարդական հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ ամփոփվել է «Արժևորենք ազգային երաժշտական մշակութային ժառանգությունը Շիրակի մարզում» ծրագիրը, որի նպատակը մարզի ժողովրդական երգարվեստի ժառանգության գույքագրումն ու տարածումն է: Այսօր այդ ժառանգության հիմնական կրողներն ավագ սերնդի ներկայացուցիչներն են։
Շիրակի մարզի Արթիկ և Անի տարածաշրջանների 10 համայնքների (Նոր կյանք, Սպանդարյան, Ձորակապ, Իսահակյան, Քարաբերդ, Սարատակ, Բենիամին, Փանիկ, Գետափ, Մեծ Մանթաշ) տարբեր տարիքի կրողներից գրանցվել են 20-ից ավելի հայկական ավանդական երաժշտության բացառիկ նմուշներ, որոնցից 10-ը նոտայագրվել են, իսկ 7-ը՝ գործիքավորվել։ Դրանք մինչ այժմ չհնչած երաժշտական նմուշներ են, ինչպես նաև հայտնի գործերի նորովի կատարումներ, որոնք տեսանկարահանվել և ձայնագրվել են, իսկ արդյունքները՝ տպագրվել գրքույկում: Ծրագրի ավարտին Գյումրու Ժողովրդական գործիքների պետական նվագախմբի և «Շերամ» անսամբլի սաների կատարմամբ կազմակերպվել է ժողովրդական երաժշտության համերգ։
Նմանօրինակ ծրագրերի իրականացումը կարևորվում է Հայաստանի տարբեր համայնքների ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության, դրա ճանաչելիության բարձրացման, համայնքներում ժառանգության պահպանության նկատմամբ հարգանքի ու գնահատանքի ձևավորման, ինչպես նաև այն սերունդներին փոխանցելու առումով։

The program "Let's value the national musical and cultural heritage in Shirak region" is summed up
With the financial support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, on the initiative of "Tsiranapogh" cultural youth non-governmental organization, the "Let's value the National Musical and Cultural Heritage in Shirak Region" program was summed up. Today, the main bearers of that heritage are the representatives of the older generation.
More than 20 unique samples of Armenian traditional music were registered from 10 communities of Artik-Ani regions of Shirak region (Nor Kyanq, Spandaryan, Dzorakap, Isahakyan, Karaberd, Saratak, Beniamin, Panik, Getap, Mets Mantash) 10 of which were recorded and 7 were arranged. These are pieces of music that have never been heard before, such as new performances of well-known works that have been recorded and the results printed in a booklet. At the end of the program, a concert of folk music was organized by the students of Gyumri State Orchestra of Folk Instruments and "Sheram" ensemble.
The implementation of such programs is aimed at preserving the intangible cultural heritage of different communities of Armenia, raising its awareness, developing respect and appreciation for the preservation of heritage in the communities, as well as passing it on to future generations.