Ապագան խիստ անորոշ է, մենք այլևս ինքնուրույն քաղաքական կյանքի վրա խաչ պիտի քաշենք․ Կոմիտաս
«…ապագան խիստ անորոշ է, մենք այլևս ինքնուրույն քաղաքական կյանքի վրա խաչ պիտի քաշենք… (1908, Թիֆլիս, Ա. Չոպանյանին):
¨Մենք այժմ իրապես Ռուսաց շահի առարկան ենք. Մեր երկիրն արդեն որոշված է, այսօր կամ վաղը ռուս պետության բաժին դառնալու… Ես չե՛մ կարող մտքես անցնել, որ Ռուս կառավարությունը իր շահերը զոհե մեզ. զի նա չէ՛ կարող թույլ տալ, որ այս բաժինն [Արևմտյան Հայաստանը] ավելի լավ վիճակ ունենա, քան իր երկրի հայերը. ուրեմն մի՜շտ ձգտելու է պահել մեզ… իրեն կարոտ վիճակի մեջ…»
«…չը պետք է խաբվենք Եվրոպայի զանազան խոստումնալից խաբկանքներեն… եվրոպական մարդկային գաղափարները որքան որ ընտիր են ու փափագելի, բայց մեզ անպետք են. Պաղ երկրի բույսերը մեր ջերմ արևին տակ կը կիզվեն…» (1912, Կ. Պոլիս, Ա. Չոպանյանին):

The future is very uncertain, we will have to cross over to independent political life: Komitas
"The future is very uncertain, we will have to cross over to independent political life" (1908, Tiflis, to A. Chopanyan).
"Now we are the subject of Russian interest.
Our country is already determined to become part of the Russian state today or tomorrow… I can not imagine the Russian government sacrificing its interests to us. Because it will not allow this section [Western Armenia] to be in a better situation than the Armenians of its country. so he will always try to keep us in a state of nostalgia… "
"We should not be deceived by the various promising deceptions of Europe; European human ideas are as select and desirable as they are, but they are useless to us. The plants of a cold country will burn under our warm sun" (1912, Constantinople, A. Chopanyan).
The future is very uncertain, we will have to cross over to independent political life: Komitas · Armenian National Music