Լորիս Ճգնավորյանի «Ռոստամ և Սոհրաբ» օպերայի համաշխարհային պրեմիերան՝ Երևանում
Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կայացել է Լորիս Ճգնավորյանի «Ռոստամ և Սոհրաբ» 2 գործողությամբ օպերայի առաջնախաղը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալներ Դանիել Դանիելյանը և Արթուր Մարտիրոսյանը դիտել են «Ռոստամ և Սոհրաբ» ներկայացման առաջնախաղը: Նախարարը հանդիպել է նաև մաեստրո Լորիս Ճգնավորյանի և ներկայացման ստեղծագործական անձնակազմի հետ, շնորհավորել առաջնախաղի կապակցությամբ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին:
«Ռոստամի և Սոհրաբի պատմությանը մանկուց եմ սիրահարված։ Միշտ եմ ցանկացել օպերա գրել, բայց ուժ չունեի։ Ավարտեցի Վիեննայի ակադեմիան, վերադարձա Պարսկաստան և 1961 թվականին սկսեցի այդ նախագիծը։ Վաթսունհինգ տարի անցավ, մինչև օպերան բեմադրվեց։ Գաղափարը ծագեց 65 տարի առաջ, բեմադրվում է 65 տարի հետո։ Ութ տարբերակ եմ գրել։ Երբ Պարսկաստանում սկսեցի գրել, պահանջ զգացի, որ մի մեծ վարպետի ցույց տամ այն և խորհրդակցեմ նրա հետ։ Այն ժամանակ մտածեցի գնալ Ստրասբուրգ՝ միջազգային ճանաչում ունեցող մեծ կոմպոզիտոր Կառլ Օրֆի մոտ։ Երբ հանդիպեցի նրան, լսեց օպերայի մի քանի հատված ու առաջարկեց մնալ Ստրասբուրգում և ավարտել օպերան։ Ուսանող էի, չէի կարող մնալ, իսկ նա ինձ ասաց, որ Ստրասբուրգում մնալու մեկ տարվա ծախսը հոգացել են։ Ասաց՝ գնա, նստի, օպերան գրի։ Զարմանալի է, չէ՞։ Դժվար օպերա էր։ Կոնցերտային տարբերակով մի քանի անգամ կատարել եմ Վիեննայում, Անգլիայում, Մեքսիկայում, Հայաստանում, բայց այն երբեք չի բեմադրվել։ Երջանիկ եմ, որ այժմ այն կատարվում է»,- օպերայի ստեղծման մասին պատմել է մաեստրո Լորիս Ճգնավորյանը։
Ներկայացման արտիստական կազմը. Ռոստամ՝ Արման Առաքելյան, Սոհրաբ՝ Պերճ Քարազյան (ՀՀ վաստակավոր արտիստ), Թահմինե՝ Լուսինե Մակարյան, Ֆիրդուսի (պատմիչ)՝ Ռոման Խնկոյան, Հուման՝ Ռոլանդ Սոֆոյան, Աֆրասիաբ՝ Հովհաննես Ներսեսյան, Սամանգանի արքա՝ Գոշ Սարգսյան, դիրիժոր՝ Կարեն Դուրգարյան (ՀՀ վաստակավոր արտիստ):
Ներկայացման բեմադրական կազմը. երաժշտական ​​ղեկավար` Լորիս Ճգնավորյան, բեմադրող ռեժիսոր, պարուսույց` Յարթա Յարան, զգեստների և բեմադրող նկարիչ` Յարթա Յարան, ռեժիսորի օգնական՝ Արա Ասատուրյան, լուսային նկարիչ՝ Եվգենի Գանսբուրգ, երգչախմբի ղեկավար՝ Նարինե Ոսկանյան:
Լորիս Ճգնավորյանի «Ռոստամ և Սոհրաբ» օպերայի համաշխարհային պրեմիերան՝ Երևանում · Armenian National Music

Loris Tjeknavorian’s two-act opera “Rostam and Sohrab” took place at Yerevan Opera
The premiere of Loris Tjeknavorian’s two-act opera “Rostam and Sohrab” occurred at the A. Spendiaryan National Academic Theater of Opera and Ballet. The Minister of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia, Zhanna Andreasyan, along with Deputy Ministers Daniel Danielyan and Artur Martirosyan, attended the premiere. The Minister also met with maestro Loris Tjeknavorian and the artists of the performance to congratulate them on the premiere. Mehdi Sobhani, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia, was also present at the meeting.
“I have been in love with the story of Rostam and Sohrab since childhood. I have always wanted to write an opera, but I lacked the strength. I graduated from the Vienna Academy, returned to Persia, and began the project in 1961. Sixty-five years passed before the opera was staged. The idea originated 65 years ago, and it is being staged now, 65 years later. I wrote eight versions. When I started writing in Persia, I felt the need to present it to a great master. At that time, I considered going to Strasbourg to meet the renowned composer Carl Orff. When I met him, he listened to several excerpts from the opera and suggested that I stay in Strasbourg to finish it. I was a student, so I couldn’t stay, but he told me that the expenses for a year in Strasbourg had been covered. He said, “Go, sit and write the opera.” It’s amazing, isn’t it? It was a challenging opera. I have performed the concert version several times in Vienna, England, Mexico, and Armenia, but it has never been staged. I am happy that it is being performed now,” maestro Loris Tjeknavorian said about the creation of the opera.