Հայտնի են Մանսուրյանի անվան մրցույթի հաղթողների անունները
Մայիսի 27-ին հայտնի դարձան Տիգրան Մանսուրյանի անվան միջազգային մրցույթի հաղթողների անունները։ Ժյուրիի որոշմամբ՝ 1-ին մրցանակի արժանացավ Իվան Բուշուևը (Ռուսաստան), 2-րդ մրցանակի՝ Արսեն Բաբաջանյանը (Հայաստան / Գերմանիա), 3-րդ մրցանակի՝ Վարդան Հարությունյանը (Հայաստան)։
«Ավելի քան ութ ամիս աշխատելով այս մրցույթի վրա` խնդիր էինք դրել պարզելու, թե ի՞նչ պետք է տար այս մրցույթը և ինչո՞վ էր այն տարբերվելու։ Իրականում հայկական պոեզիայի հետ աշխատելը դյուրին չէ։ Իհարկե կարող են գտնվել հեշտ լուծումներ, բայց գտնել կապը ժամանակակից երաժշտության հետ՝ բարդ է։ Սա կոմպոզիտորի գլխավոր խնդիրն էր։ Այս մրցույթը ցույց տվեց, որ հայոց լեզուն ունի շատ թաքնված դռներ և շատ ասելիքներ կոմպոզիտորի համար»,-նշեց մցրույթի ժյուրիի նախագահ, կոմպոզիտոր Արամ Հովհաննիսյանը։ Նա հույս ունի, որ բոլոր ստեղծագործությունները դեռ բազմիցս են հնչելու տարբեր բեմերից, քանի որ մրցույթի գլխավոր նպատակը հենց դա է։
Պահանջների համաձայն՝ յուրաքանչյուր կոմպոզիտոր կարող էր ներկայացնել մեկ վոկալ- գործիքային ստեղծագործություն կամ շարք՝ գրված ձայնի և մեկ կամ երկու գործիքի համար: Բոլոր ստեղծագործությունները պետք է գրված լինեին հայ միջնադարյան, դասական կամ ժամանակակից պոեզիայի հիման վրա։ 24 մասնակիցներից եզրափակիչ փուլ էին անցել կոմպոզիտորներ Վարդան Հարությունյանը (Հայաստան), Դավիթ Բալասանյանը (Հայաստան), Աննա Հակոբջանյանը (Հայաստան), Ալինա Պոդզորովան (Ռուսաստան), Իվան Բուշուևը (Ռուսաստան) և Արսեն Բաբաջանյան (Հայաստան / Գերմանիա)։ Մրցույթի ռեզիդենտ անսամբլն էր «Ասոնանս»-ը։
Այս ստուգատեսն իրականացվեց «Կողբ» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ և միտված էր միավորելու տաղանդավոր կոմպոզիտորներին աշխարհի բոլոր ծայրերից` ստեղծելով յուրահատուկ հարթակ, որտեղ կմիաձուլվեն երաժշտությունն ու գրականությունը: Մրցույթի նպատակը տաղանդավոր երաժիշտների բացահայտումն է, արդի պոեզիայի հանրահռչակումը, հայ գրի, խոսքի արժևորումն աշխարհին ամենահասանելի լեզվի՝ երաժշտության միջոցով։

Winners of Mansuryan International Competition are known
Mansuryan International Competition culminated on May 27, and winners were announced. By the jury's decision, Ivan Bushuev from Russia was awarded the first prize in the competition, Arsen Babajanyan (Armenia/Germany) was the second prize winner and Vardan Harutyunyan (Armenia) was the third.
"After working on this competition for over eight months, we set ourselves the goal of figuring out what this competition ought to give and how it differs from others. Working with Armenian poetry is not easy. Of course, simple solutions can be found, but connecting with modern music is challenging. This was the composer's main task. "This competition demonstrated that the Armenian language has many hidden doors and a lot to say for the composer," said the chairman of the jury, composer Aram Hovhannisyan. He expects the compositions to be played numerous times on various stages, as it is the competition's principal purpose.
According to the rules, the composition must’ve been based on Armenian medieval, classical, or modern poetry. Combining different authors in one piece was allowed. Each composer should have submitted one vocal-instrumental piece or series featuring voice and one or two instruments. Totally 24 participants from 13 countries applied for the competition, and composed pieces based on the works of 22 Armenian authors. The finalists were Vardan Harutyunyan (Armenia), Davit Balasanyan (Armenia), Anna Hakobjanyan (Armenia), Alina Podzorova (Russia), Ivan Bushuev (Russia) and Arsen Babajanyan (Armenia/ Germany). Ensemble Assonance was the resident ensemble of the competition.
The Mansurian International Competition was initiated by the Koghb Foundation and the mission of the Competition is to discover talented musicians from all over the world, revive the centuries-old Armenian literary heritage, popularize modern poetry, and praise the Armenian language and culture throughout the world's universal language - music.