Տևական դադարից հետո կրկին կհնչի Բախի «Չարչարանքներ ըստ Մատթեոսի» ստեղծագործությունը
Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնը կներկայացնի բացառիկ համերգ, որի ընթացքում կհնչի Յոհան Սեբաստիան Բախի «Չարչարանքներ ըստ Մատթեոսի» ստեղծագործությունը, որը տևական ժամանակ Հայաստանում չի կատարվել: Այն կներկայացվի հոկտեմբերի 6-ին, ժամը 19:30-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում։
Համերգին մասնակցում են՝ Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Վահան Մարտիրոսյան), Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր՝ Ռոբերտ Մլքեյան), Երևանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար՝ Քրիստինա Ոսկանյան), Տիրամայր Հայաստանի երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր՝ Ռոբերտ Մլքեյան)։ Երաժշտախմբերը ելույթ կունենան Գերմանիայից մեր երկիր ժամանած դիրիժոր Ֆիլիպ Ամելունգի ղեկավարությամբ, ով առաջին անգամ չէ հանդես գալիս մեր երկրում։
Որպես մենակատարներ հանդես կգան Գերմանիայից հատուկ այս համերգի համար ժամանած երաժիշտներ Ֆրանցիսկա Բոբեն (սոպրանո), Սեդա Ամիր-Կարայանը (ալտ), Մարտին Փեթցոլդը (տենոր), Դասթին Դրոսձիոկը (տենոր), Յենս Համանը (բաս), Անդրեաս Շայբները (բաս)։
«Չարչարանքներ ըստ Մատթեոսի» մեծակտավ ստեղծագործությունն առաջին անգամ հնչել է 1727 թ․։ Ընդհանուր տևողությունը երեք ժամ է, գործը բաղկացած է 78 մասից։ Այն երաժշտական ժառանգության գագաթնակետերից է։ Հետաքրքրական է, որ Բախը հոգևոր թեմատիկայով հեղինակել է 4 կամ 5 չարչարանք, սական միայն երկուսն են հասել մեր օրեր։ Բախի երկու չարչարանքներն էլ բազմիցս հնչել են թե՛ հեղինակի, թե՛ հաջորդող սերունդների կողմից։
Ֆիլիպ Ամելունգն առաջին անգամ չէ համագործակցելու հայաստնայան կոլեկտիվների հետ։ 2020 թվականին մեր երկրում ներկայացվել էր Բախի հանճարեղ «Չարչարանքներ ըստ Հովհաննու» BWV 245 ստեղծագործությունը։ Նախորդ տարի դիրիժորը նշել էր՝ Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի և Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի հետ շատ հարմար է աշխատել, և մեր երկրում երաժշտության կատարման մակարդակը շատ բարձր է։
Նշենք, որ դիրիժոր Ֆիլիպ Ամելունգն իր ժամանակների ամենաճկուն դիրիժորներից է: Իր երաժշտական կարիերան սկսել է ութ տարեկանից՝ Տյոլցի տղաների երգչախմբում, որտեղ և հետագայում աշխատել է: Հանդես է եկել Georgian Chamber Orchestra Ingolstadt, Munich Symphony Orchestra, Southwest German Chamber Orchestra Pforzheim, Karlovy Vary Symphony Orchestra, North Bohemian Philharmonic Orchestra Teplice և այլ կոլեկտիվների հետ: Սերտորեն համագործակցում է նաև բարոկո նվագախմբերի հետ: Մյունխենում 2000 թվականին հիմնադրել է երաժշտական փառատոն: Ակտիվորեն զբաղվում է մանկավարժական գործունեությամբ: Թյուբինգենի համալսարանի երաժշտական տնօրենն է, այդ պաշտոնին է ընտրվել 140 դիմողների հաղթելով:
Միջոցառման տոմսերը կարող եք ձեռք բերել
Wylling.com կայքում, հետևյալ հղումով` https://bit.ly/3a1m73r։
Տևական դադարից հետո կրկին կհնչի Բախի «Չարչարանքներ ըստ Մատթեոսի» ստեղծագործությունը · Armenian National Music

Bach's " St. Matthew Passion" to be presented in Yerevan
After long hiatus, the National Chamber Music Center will present an exclusive concert featuring Johann Sebastian Bach's " St. Matthew Passion". The concert will take place on October 6, at 7:30 p.m. at Aram Khachaturian Concert Hall. Participants: State Chamber Orchestra of Armenia (artistic director and principal conductor: Vahan Martirosyan), the State Chamber Choir of Armenia (artistic director and conductor: Robert Mlkeyan), Yerevan State Chamber Choir (artistic director - choir director: Kristina Voskanyan), Our Lady of Armenia choir (Artistic Director and Conductor: Robert Mlkeyan). The collectives will perform under the direction of conductor Phillip Amelung from Germany, who is not performing in our country for the first time. The soloists will be musicians Franziska Bobe (soprano), Seda Amir-Karayan (alto), Martin Petzold (tenor), Dustin Drosdziok (tenor), Jens Hamann (bass),Andreas Scheibner (tenor) from Germany.
The great work " St. Matthew Passion" was first performed in 1727. The total duration is three hours, the piece consists of 78 parts. It is one of the peaks of musical heritage.  It is not the first time that Phillip Amelung will cooperate with Armenian collectives. Under the baton of Amelung, in 2020, Bach's "St. Johnes Passion" BWV 245 was presented in our country.
Let us remind you that conductor Philip Amelung is one of the most flexible conductors of his time. He started his music career at the age of eight in the Tolz Boys' Choir, where he later worked. He has performed with Georgian Chamber Orchestra, Munich Symphony Orchestra, Southwest German Chamber Orchestra P, Karlovy Vary Symphony Orchestra, North Bohemian Philharmonic Orchestra Teplice and others. He works closely with baroque orchestras. He founded a music festival in Munich in 2000. Actively engaged in pedagogical activities. He is the Music Director of the University of Tübingen, having been elected to this position by winning 140 applicants.