Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հայտարարությունը
Ի պատասխան Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ.Պուտինի ուղերձի և համապատասխան Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ.Պուտինի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Ն.Վ.Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Ի.Հ.Ալիևի պայմանավորվածությունների` կողմերը համաձայնեցին ստորև ներկայացված քայլերի շուրջ.
1. 2020թ. հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով հայտարարվում է կրակի դադարեցման մասին` ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակման համար` Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի միջնորդությամբ և վերջինիս չափանիշների համաձայն։
2. Կրակի դադարեցման հստակ պարամետրերը կհամաձայնեցվեն հավելյալ։
3.Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ, կարգավորման հիմնարար սկզբունքների հիման վրա ձեռնամուխ են լինելու առարկայական բանակցությունների` խաղաղ կարգավորմանը շուտափույթ հասնելու նպատակով։
4.Կողմերը վերահաստատում են բանակցային գործընթացի ձևաչափի անփոփոխությունը։
Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հայտարարությունը · Armenian National Music

Statement by the Foreign Ministers of Russian Federation, the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan
In response to the call of the President of the Russian Federation V.V. Putin, and in accordance with the agreements of the President of the Russian Federation V.V. Putin, the Prime Minister of the Republic of Armenia N.V. Pashinyan and the President of the Republic of Azerbaijan I.H. Aliyev, the sides agreed on the steps presented below.
1. To declare a cessation of hostilities for humanitarian purposes on October 10, 2020, starting from 12:00, for the exchange of the prisoners of war, other people detained and bodies of those killed, with the mediation and in accordance with the criteria of the International Committee of the Red Cross.
2. Further parameters of the cessation of hostilities will be agreed upon additionally.
3. The Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, with the mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, on the basis of the fundamental principles of the settlement, are launching substantive negotiations with the aim of achieving early peaceful resolution.
4. The sides reiterate the inalterability of the format of the peace process.
Statement by the Foreign Ministers of Russian Federation, the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan · Armenian National Music