Մենուա Հովհաննիսյանը հետմահու արժանացել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչմանը
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հրամանով Մենուա Հովհաննիսյանին շնորհվել է  «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչում։ Այս կապակցությամբ ԱՀ նախագահն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է․
Սիրելի ՛ հայրենակիցներ,
Մենուան ընկերների հետ Արցախ էր եկել իր մեծ երազանքի հետևից՝ հող հայրենին պաշտպանելու և նրա հարատև գոյությունն ապահովելու համար: Նրա հետ ծանոթացա պատահական, առաջնագծում: Շփումը կարճ էր, ընդամենը մեկ օր, բայց շատ տպավորիչ: Նրա համարձակ պահվածքը, լուսավոր ու պայծառ մտքերն անմիջապես գրավեցին իմ ուշադրությունը: Անգամ հասցրեցինք խոսել հաղթանակից հետո անելիքների մասին: Բայց ծրագրերն անկատար մնացին…
Կարին Տոնոյանի որդուն ինձ համար բացահայտեցի` որպես իսկական հայ ասպետի, որի կատարած հերոսական քայլը կանխատեսելի էր մարտի մեկնելու պահից: Անմահացավ` հանուն իր երկու անչափահաս բալիկների և հանուն մեր ժողովրդի հպարտ ու արժանապատիվ ապագայի…
Վշտակցում եմ նրա ընտանիքին և բոլոր հարազատներին:
Մարտադաշտում նրա կատարած սխրագործությանը Հայրենիքն արժանի գնահատական է տալիս. Մենուա Հովհաննիսյանն իմ հրամանագրով արժանացել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչմանը:
Խոնարհումս մեր հայրենիքի ազատության համար բոլոր ընկածների հիշատակին:
Հազա ՛ր փառք մեր ժողովրդի լավագույն զավակներին»:
Մենուա Հովհաննիսյանը հետմահու արժանացել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչմանը · Armenian National Music

Menua Hovhannisyan posthumously awarded the highest title of "Hero of Artsakh"
By the order of Artsakh President Arayik Harutyunyan, Menua Hovhannisyan was awarded the highest title of "Hero of Artsakh". In this regard, the President wrote on his Facebook page ․
"Dear compatriots!
Menua came to Artsakh with his friends with his big dream "to protect the homeland. I met him by chance, on the front line. The conversation was short but very impressive. His bold demeanor, bright and radiant thoughts immediately caught my attention. We even managed to talk about what to do after the victory. But the plans remained unfulfilled…
I discovered Karin Tonoyan's son as a real Armenian knight, whose heroic step was predictable from the moment he left for battle. He died for the sake of his two small children and for the sake of the proud and dignified future of our people…
My condolences to his family and all his relatives.
The Homeland gives a worthy assessment to his heroism on the battlefield. By my decree, Menua Hovhannisyan was awarded the highest title of "Hero of Artsakh".
My homage to the memory of all those who fell for the freedom of our homeland".
Menua Hovhannisyan posthumously awarded the highest title of "Hero of Artsakh" · Armenian National Music