Մետրոպոլիտեն օպերան չեղարկում է 2020–21 համերգաշրջանը
Նյու Յորքի հռչակավոր Մետրոպոլիտեն օպերային թատրոնն ամբողջությամբ չեղարկում է 2020–21 համերգաշրջանը։ Ինչպես նշված է թատրոնի կայքում՝ պատճառն անվտանգության երաշխիքի բացակայությունն է։
«Ցավով տեղեկացնում ենք, որ Մետրոպոլիտեն օպերան ծանր որոշում է կայացրել՝ չեղարկելով 2020–21 թթ․ ողջ համերգաշրջանը։ Որոշումը կայացվել է հիմք ընդունելով առողջապահական կառույցների խորհուրդը։ Քանի որ երաժիշտները և դերասանները փորձ են անում և ելույթ ունենում  իրար շատ մոտ կանգնած՝ որոշվել է չեղարկել ողջ համերգաշրջանն այնքան ժամանակ, մինչև լայն  կիրառության մեջ չդրվեն կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերը։ Ամենաշատը մենք ենք ցանկանում վերադառնալ նորմալ կյանքի և անել այն, ինչը միայնՄետրոպոլիտանը կարող է անել, սայակն մարդկանց առողջությունն ամենակարևորն է մեզ համար»։

Metropolitan Opera cancels the entirety of the 2020–21 season
New York Metropolitan Opera canceled the entirety of the 2020–21 season, the opera management announced it on the website.
"We regret to inform you that the Metropolitan Opera has made the extremely difficult decision to cancel the entirety of the 2020–21 season, based on the advice of health officials who advise the Met and Lincoln Center. Because of the many hundreds of performers who are required to rehearse and perform in close quarters and because of the company’s large audience, it was determined that it would not be safe for the Met to resume until a vaccine is widely in use, herd immunity is established, and the wearing of masks and social distancing is no longer a medical requirement. Health officials have said this will likely take at least five to six months after a vaccine is initially made available. We want nothing more than to get back to creating operatic magic as only the Met can, but the safety of our company and the audience we serve must come first."