ԿԳՄՍ նախարարը հանդիպել է կոմպոզիտորներին
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է Հայաստանի կոմպոզիտորների միության և Հայկական երաժշտական համաժողովի ղեկավար անձնակազմին ու մի խումբ անդամների: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ Վ. Դումանյանը նշել է, որ մշակույթի ոլորտի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումները դրական լիցքեր են հաղորդում և մշտապես սպասված են:
«Բավականին բարդ շրջան ենք ապրում. համավարակ, պատերազմ, դրանցից բխող հետևանքներ: Մեր ժողովուրդն այսօր հոգևոր-մշակութային լիցքերի կարիք ունի: Ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ցանկությունը միայն բավարար չէ. դա պետք է դառնա նպատակ և համառ, հետևողական քայլերով հասնենք արդյունքի: Ես վստահ եմ, որ ձեր օգնությամբ ու համատեղ գործուն ջանքերով կարող ենք իրականացնել այդ ամենը»,- ընդգծել է Վ. Դումանյանը և այդ նպատակին հասնելու համար ցանկացած ուղիներ գտնելու պատրաստակամություն հայտնել:
Հաջորդիվ ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է կրթության, այդ թվում՝ նաև գեղարվեստական կրթության կարևորությանն ու այն դիտարկել ազգային անվտանգության տեսանկյունից:
Ի պատասխան՝ կոմպոզիտորները տեղեկացրել են, որ նախորդ տարիներին կրթական տարբեր ծրագրեր են իրականացրել և այժմ էլ պատրաստ են դասընթացների, վարպետության դասերի, հանդիպում-քննարկումների միջոցով շարունակել իրենց ներդրումն այդ կարևոր գործում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև հոբելյանական միջոցառումների կազմակերպմանը և իրականացմանն ուղղված մի շարք հարցեր:

The Minister of ESCS received Armenian composers
The Minister of ESCS of the Republic of Armenia Vahram Dumanyan received the management staff and a number of members of the Composers' Union of Armenia and the Armenian Music Forum. Deputy Minister Ara Khzmalyan also took part in the meeting.
Welcoming composers, V. Dumanyan noted that the meetings with the representatives of the cultural sphere give positive impulses and are always expected.
"We live in a rather difficult period. epidemic, war, the aftermath. Our people today need spiritual and cultural energy. The desire to get out of the current situation alone is not enough. It must become a goal to achieve results through persistent, consistent steps. "I am confident that with your help and joint active efforts we can implement all that," he said. Dumanyan to express readiness to find any ways to achieve that goal.
Next, the Minister noted the importance of education, including art education, and viewed it from the perspective of national security.
In response, the composers said that they had implemented various educational programs in previous years, and now they are ready to continue their contribution to this important work through courses, master classes, meetings, and discussions.
A number of issues related to the organization and implementation of jubilee events were discussed during the meeting.