Վերաթողարկվել է Մոնսերատ Կաբալյեի «Հայաստան և Արցախ․ Քրիստոնեության կղզի» սկավառակը
Աշխարհահռչակ օպերային երգչուհի, «Գրեմմիի» դափնեկիր Մոնսերատ Կաբալյեն իր վերջին ձայնասկավառակը նվիրել է Հայաստանին և Արցախին:
Այն վերաթողարկվել է2020 թ. դեկտեմբերի 6-ին՝ «Սթարմուս» մշակույթի և գիտության փառատոնի կազմակերպիչների կողմից:
Մոնսերատ Կաբալյեն (1956-2018 թթ.) այցելել է հայկական երկու պետություններ՝ հարգանքի տուրք մատուցելու աշխարհում առաջինը քրիստոնեություն ընդունած երկրի մշակութային ու հոգևոր հարստությանը:
Իր այցի արդյունքում լույս ընծայված ձայնասկավառակը նա անվանել է «The Island of Christianity: Armenia and Artsakh» («Հայաստան և Արցախ․ Քրիստոնեության կղզի»): Այն սահմանափակ քանակությամբ թողարկվել էր 2014 թ.-ին:
2013 և 2014 թթ. Մոնսերատ Կաբալյեն այցելել է աշխարհի հնագույն եկեղեցիներ և վանական համալիրներ:
Այցի ժամանակ երգչուհին ելույթ է ունեցել Երևանում և Ստեփանակերտում ու ձայնագրել մի քանի երգ, այդ թվում՝ հայերեն:
Կաբալյեն տպավորվել էր Հայաստանում և Արցախում տեսածով, հատկապես հնագույն քրիստոնեական հուշարձաններով, ինչպիսիք են Սուրբ Էջմիածնի Մայր տաճարը և Ամարասը:
«Հայաստանը շատ հեռու է գտնվում ինձնից, բայց շատ մոտ է իմ սրտին: Ոտքից գլուխ լինելով քրիստոնյա՝ ես սիրահարվել եմ Հայաստանին և Արցախին»,- ասել է երգչուհին:
Ձայնասկավառակի էքսկլյուզիվ հրատարակությունը, որը ներառում էր CD, DVD և blue-ray, թողարկվել և ներկայացվել էր Փարիզում 2013 թ-ի դեկտեմբերին: Միջոցառմանը ներկա Շառլ Ազնավուրը նշել էր. «Մոնսերատ Կաբալյեն զգաց հայ ժողովրդի ոգին ու բացեց ողջ աշխարհի առջև»:
Սկավառակը պարունակում է 10 երգ և տեսանյութ, որոնց մշակման աշխատանքներին մասնակցել են Վանգելիսը, «Քուին» խմբից Բրայան Մեյը, Լոնդոնի ֆիլհարմոնիկ երաժշտության նվագախումբը, Մոնսերատ Մարտին:
Հայկական երգերից Կոմիտասի «Կռունկն» ու «Չինար ես» երգերը նույնպես տեղ էին գտել ձայներիզում: Այդ երգերը գործիքավորել է Ջոն Մետկեֆը, կատարում է Լոնդոնի թագավորական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, ձայնագրվել է Լոնդոնի «Abbey Road Studios» ստուդիայում:
Ալբոմն ընդգրկում է նաև Վանգելիսի նոր ստեղծագործությունը, որը գրվել է հատուկ Մոնսերատ Կաբալյեի համար և կոչվում է «La Habanera»:
Օպերային աստղն իր ձայնասկավառակի համար ընտրել էր Վանգելիսի ևս մեկ երգ՝ «Like a Dream»՝ որպես հայկական Դադիվանքի մասին պատմող տեսանյութի երաժշտական ուղեկցում: (Դադիվանքը համարվել է հայկական Վերածննդի մարգարիտներից, որը դեռ մ.թ. I դարում հանդիսացել է քրիստոնեական սրբավայր):
Այն ևս մեկ շատ կարևոր բնութագիր ունի. «Քուին» խմբի մենակատար Ֆրեդի Մերկուրիի հետ համատեղ աշխատանքից 25 տարի անց նա նույն խմբի անդամ Բրայան Մեյի հետ ձայնագրեց «Is This the World We Created?» («Արդյոք սա այն աշխարհն է, որը մենք ստեղծել ենք») երգը:
«Կռունկ», «Չինար ես» և «La Habanera» երգերում հնչում են Հայկական դուդուկի կախարդական հնչյունները․ Կաբալյեն ու Վանգելիսը այդ գործիքի մեծ սիրահար էին։

The second edition of Montserrat Caballé’s “The Island of Christianity: Armenia and Artsakh” released
The second edition of Montserrat Caballé’s  “The Island of Christianity: Armenia and Artsakh” released
The great Spanish soprano, Montserrat Cabballé, who died in 2018, recorded her farewell album following a visit to Armenia and Artsakh to pay tribute to the historic and cultural heritage of the first Christian nation in the world. The album, The Island of Christianity: Armenia and Artsakh, with contributions from Vangelis and Brian May, was originally available on limited release. It will be released on December 8th, 2020 by Starmus, the global festival of science communication.
Montserrat Caballé visited Armenia and Artsakh in 2013 and 2014, an experience that inspired what would become her last album. The album" The Island of Christianity: Armenia and Artsakh" included contributions from Vangelis and Brian May of Queen, along with two emblematic Armenian songs, "Krunk" and "Chinar es".
On her pilgrimage to the sacred sites of Armenia, Caballé paid homage to the 1700th anniversary of the adoption of Christianity as the state religion in Armenia. Many videos of the album are dedicated to the ancient Christian cathedrals and monasteries of Armenia and Artsakh, such as the 10th-century monastery Dadivank which has been founded by the direct disciple of Jude the Apostle in the 1st century, Amaras (338 AD), St. Etchmiadzin (385 AD) etc.
The magical Armenian duduk can be heard in Krunk, Chinar es and La Habanera, conveying them a special atmosphere and charm. Both Montserrat Caballé and Vangelis are great fans of this traditional Armenian musical instrument. As for Brian May, the rock star has performed a theme from Hans Zimmer's Gladiator with the Armenian duduk Maestro Jivan Gasparyan at 46664 in Tromso in 2005.
Six years after her pilgrimage to the cradle of Christianity, Montserrat Caballé's last album comes back. Starmus, the global festival of science and art, will present this exclusive album on December 8th in La Palma, Canary Islands.
SOURCE Starmus Festival
The second edition of Montserrat Caballé’s “The Island of Christianity: Armenia and Artsakh” released · Armenian National Music