Աշխաբադում բացվել է Սայաթ-Նովայի արձանը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշխաբադում մասնակցում էր բանաստեղծ Մախթումկուլի Ֆրագիի ծննդյան 300-ամյակին նվիրված մշակույթի նախարարների միջազգային խորհրդաժողովին:
Ֆորումի բացմանը մասնակցել են ավելի քան 20 երկրների բարձրաստիճան պատվիրակություններ, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ։
Թուրքմեն հայտնի բանաստեղծ և մտածող Մախթումկուլի Ֆրագիի ծննդյան 300-ամյակի շրջանակում Աշխաբադում բացվել է նրա անվան զբոսայգի, որտեղ, բացի Ֆրագիի մոնումենտալ հուշարձանից, տեղադրվել են նաև աշխարհի հայտնի մտածողների արձաններ։ Զբոսայգու՝ դասական բանաստեղծների նորաբաց ճեմուղում տեղադրվել է նաև հայ միջնադարյան հայտնի աշուղ-բանաստեղծ Սայաթ Նովայի արձանը՝ ի թիվս Դանթե Ալիգերիի, Շոթա Ռուսթավելու, Օնորե Դը Բալզակի, Յոհան Վոլֆգանգ ֆոն Գյոթեի, Հաֆեզ Շիրազի, Ֆյոդոր Դոստաևսկու և այլ համաշխարհային մտածողների արձանների։
Սայաթ-Նովայի արձանի բացման պատիվը վերապահվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանին և Թուրքմենստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռուբեն Խարազյանին։
Սայաթ-Նովայի արձանի բացմանը ներկա են եղել Մախթումկուլի Ֆրագիի ծննդյան 300-ամյակին նվիրված միջազգային խորհրդաժողովի պատվիրակները։

Sayat-Nova's statue unvailed in Ashgabad
RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan is participating in the international conference of ministers of culture dedicated to the 300th anniversary of the poet Makhtumkuli Fragi's birth in Ashgabat, the capital of Turkmenistan.
High-ranking delegations from more than 20 countries, representatives of international organizations participated in the opening of the forum.
As part of the 300th anniversary of the birth of the famous Turkmen poet and thinker Makhtumkuli Fragi, a park named after him was opened in Ashgabat, where, in addition to Fragi's monumental statue, statues of world-famous writers were also installed. In the park, the newly opened Alley of Classical Poets, the statue of the famous Armenian poet-minstrel Sayat Nova was placed among the statues of Dante Alighieri, Shota Rustaveli, Honoré De Balzac, Johann Wolfgang von Goethe, Hafez Shiraz, Fyodor Dostoyevsky and other world-famous writers.
Minister Zhanna Andreasyan and RA Ambassador to Turkmenistan Ruben Kharazyan attended the ceremony of the opening of the statue.
Delegates of the international conference dedicated to the 300th anniversary of the birth of Makhtumkuli Fragi were present at the unveiling of the Sayat-Nova statue.