Հոգևոր երգատեսակները Ջավախքի ժողովրդական ավանդույթում
«Ժողովրդական հոգևոր և կանոնական երգատեսակների կենցաղավարումն ու փոխակերպումները Ջավախքի հայոց մշակույթում» ծրագրի շրջանակում լույս է տեսել ՀՀ ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտի Արամ Քոչարյանի անվան ձայնադարանի վարիչ, Ժողովրդական երաժշտության բաժնի ավագ գիտաշխատող, արվեստագիտության թեկնածու Զավեն Թագակչյանի «Հոգևոր երգատեսակները Ջավախքի ժողովրդական ավանդույթում» էլեկտրոնային գիրքը։ Այն հրատարակվել է ՀՀ ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտի գիտական խորհրդի երաշխավորմամբ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ֆինանսական աջակցությամբ։
Աշխատության մեջ առաջին անգամ ներկայացվում է ՀՀ ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտի Արամ Քոչարյանի անվան ձայնադարանում պահվող ժողովրդական հոգևոր երգերի և եկեղեցական տարբեր արարողություններում հնչող կանոնական երգերի ժողովրդականացված տարբերակների գիտարշավային ձայնագրությունների (1927-1999 թթ․) երաժշտագիտական քննությունը։ Ժողովածուն ներառում է 20-րդ դարում ջավախահայերի կենցաղում լայնորեն տարածված հոգևոր տաղերի, շարականների, Սբ․ Պատարագի երգային հատվածների, ժամագրոց երգերի, Սբ․ Ծննդյան և Հարության ավետիսների, երգվող աղոթքների և աշուղական հոգևոր երգերի նոտային ու բանաստեղծական տեքստերի վերծանությունները՝ զուգահեռաբար համադրելով ու վերլուծելով ժողովրդական և կանոնական հոգևոր երգերի տարբերակները։
Էլեկտրոնային գրքի խմբագիրն է պատմական գիտությունների թեկնածու, Երևանի պետական համալսարանի Մշակութաբանության ամբիոնի դոցենտ Հռիփսիմե Պիկիչյանը, գրքի գրախոսը` արվեստագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Աննա Ասատրյանը:
Գիրքը հասցեագրված է Ջավախքի մշակութային ժառանգությամբ հետաքրքրված անձանց, երաժշտագետներին և բանագետներին:

Spiritual songs in the folk tradition of Javakhk
Within the program "Livelihoods and Transformations of Folk - Canonical Songs in the Armenian Culture of Javakhk" the e-book "Spiritual songs in the folk tradition of Javakhk" by  Zaven Taghakchyan, the head of the Aram Kocharyan Library of the Institute of Art of the National Academy of Sciences of the RA, Senior Researcher of the Department of Folk Music is available.
The project is implemented with the guarantee of the Scientific Council of the Institute of Art of the National Academy of Sciences of theRA with the financial support of the Ministry of ESCS. The work presents the musicological examination of the folk songs kept in the library of the Institute of Art of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia after Aram Kocharyan and the scientific-expedition recordings of the popular versions of the canonical songs sounded in different church ceremonies (1927-1999) for the first time.
The book includes Gospels, Resurrection Prayers, Ashugh's hymns of the Armenians of Javakhk in the 20th century, parallelly comparing and analyzing the versions of folk and canonic hymns. The editor of the e-book is Hripsime Pikichyan, PhD, Associate Professor of the Department of Cultural Studies at Yerevan State University.