Բացվել է Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի ղեկավար Հովհաննես Չեքիջյանի անվանատախտակը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի շենքում՝ Պուշկին 60 հասցեում, ներկա են գտնվել ԽՍՀՄ և ՀԽՍՀ պետական մրցանակների դափնեկիր, Հայաստանի ազգային հերոս, դիրիժոր, Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի ղեկավար Հովհաննես Չեքիջյանի անվանատախտակի բացման հանդիսավոր արարողությանը։
Կառավարության որոշմամբ` Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբն անվանակոչվել է Հովհաննես Չեքիջյանի անունով։ Անվանակոչման նպատակն է արժևորել Հովհաննես Չեքիջյանի երկարամյա վաստակը:
Նախքան անվանատախտակի բացումը կայացել է մաեստրո Չեքիջյանի փորձը երգչախմբի հետ, որին հետևել են երկրի ղեկավարը, նախարար ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը։ «Այն արժեքը, որը Դուք ստեղծել եք, վերջին հարյուրամյակի մեր ամենահիշարժան և նշանավոր ձեռքբերումներից է»,- ասել է Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով մաեստրոյին և երգչախմբին գործունեության համար:
Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբը հիմնադրվել է 1937 թվականին՝ որպես 25-30 հոգուց բաղկացած Հայֆիլհարմոնիայի կոլեկտիվ։ 1961 թվականից ի վեր երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավարը և գլխավոր դիրիժորը մաեստրո Հովհաննես Չեքիջյանն է։
1969 թվականից երգչախումբն արժանացել է «Ակադեմիական» կոչմանը, 1975 թվականից հանրապետության վաստակավոր կոլեկտիվ է: 2012 թվականի նոյեմբերի 15-ին Կառավարության որոշմամբ երգչախմբին շնորհվել է «Ազգային» կարգավիճակ։ Չեքիջյանի գլխավորությամբ երգչախումբը ելույթներ է ունեցել աշխարհի 184 լավագույն համերգային հարթակներում՝ Փարիզում, Լոնդոնում, Նյու Յորքում, Մոսկվայում, Սանկտ Պետերբուրգում և այլն: Այս տարիների ընթացքում երգչախումբը Հայաստանից դուրս ունեցել է 866 համերգ: Մաեստրոյի ղեկավարած երգչախումբը ելույթներով հանդես է եկել նաև ճանաչված 69 սիմֆոնիկ նվագախմբերի հետ, որոնց թվում են ԽՍՀՄ պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ, Սանկտ Պետերբուրգի ակադեմիական սիմֆոնիկ և «Բոլշոյ» թատրոնի նվագախմբերը:

The nameplate of Hovhannes Chekijian, the director of the National Academic Choir of Armenia, has been unveiled
Prime Minister Nikol Pashinyan and ESCS Minister Zhanna Andreasyan attended the ceremonial unveiling of the nameplate of Hovhannes Chekijian, laureate of the USSR and Armenian SSR State Prizes, conductor, National Hero of Armenia, and leader of the National Academic Choir of Armenia, at the building of the Armenian National Academic Choir at Pushkin 60.
By decision of the Government, the Armenian National Academic Choir was named after Hovhannes Chekijian. The purpose of the renaming is to honor Hovhannes Chekijian’s long-term contribution.
Before the unveiling of the nameplate, Maestro Chekijian’s rehearsal with the choir took place.
The Armenian National Academic Choir was founded in 1937 as a collective of the Armenian Philharmonic consisting of 25-30 people. Since 1961, the artistic director and principal conductor of the choir has been maestro Hovhannes Chekijian. Since 1969, the choir has been awarded the title of "Academic", since 1975, it has been an Honored Collective of the Republic. On November 15, 2012, by the decision of the Government, the choir was granted the status of "National". Under the leadership of Chekijian, the choir has performed at 184 of the best concert venues in the world: in Paris, London, New York, Moscow, St. Petersburg, etc. During these years, the choir has had 866 concerts outside of Armenia. The choir, led by the maestro, has also performed with 69 renowned symphony orchestras, including the USSR State Academic Symphony Orchestra, the St. Petersburg Academic Symphony Orchestra, and the Bolshoi Theater Orchestra.
The nameplate of Hovhannes Chekijian, the director of the National Academic Choir of Armenia, has been unveiled · Armenian National Music