Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնը նոր հասցե ունի
Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնն արդեն գործում է Վարդանանց 30 հասցեում. տարածքը կենտրոնին տրամադրվել է ՀՀ կառավարության 2024 թվականի դեկտեմբերի 27-ի որոշմամբ՝ անժամկետ, անհատույց օգտագործման իրավունքով:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանն այցելել է Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոն՝ ծանոթանալու շենքային պայմաններին, կառույցի վերանորոգման և հիմնանորոգման աշխատանքներին, ստեղծագործական գործընթացներին և առաջիկա անելիքներին:
Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանի տեղեկացմամբ՝ 2025 թվականի մարտի 1-ից կենտրոնի վարչական և կազմակերպչական բաժինները, ինչպես նաև անսամբլներից` Հայաստանի ազգային նվագարանների պետական նվագախումբը և Հայաստանի «Ակունք» ազգագրական համույթը, իրենց գործունեությունն են իրականացնում տարածքի բարեկարգված հատվածում: Նախարարի տեղակալը շրջել է տարածքում, ծանոթացել վարչական կազմի հետ, հետաքրքրվել, թե որքանով են նոր պայմանները հարմար աշխատանքային գործունեության կազմակերպման համար:
Այնուհետև նախարարի տեղակալը ներկա է եղել Հայաստանի «Ակունք» ազգագրական պետական համույթի փորձին, որից հետո տնօրենի և ստեղծագործական կազմի հետ քննարկվել են համույթի առաջիկա ծրագրերը, երկացանկի հարստացման, զարգացման, տարածման և հանրահռչակմանն ուղղված քայլերը:
Դանիել Դանիելյանի ընդգծմամբ՝ նախարարության քաղաքականության առանցքային ոլորտներից է հայկական ժողովրդական արվեստը՝ երաժշտությունը, երգն ու պարը. «Նախարարությունը կարևորում է հայ ավանդական երաժշտության կատարողական արվեստի զարգացումը, և այն մեր ուշադրության կենտրոնում է: Անհրաժեշտ է շեշտը դնել կրթական գործընթացների և ոլորտն առավել գրավիչ դարձնելու քայլերի վրա: Միասին պետք է բոլոր ջանքերը ներդնենք, որպեսզի այս կենտրոնն իր որակական և մասնագիտական բարձր պատրաստվածությամբ դառնա ռեսուրս կենտրոն պետական և մասնավոր մյուս խմբերի և համույթների համար»:
Անդրադառնալով երիտասարդ արվեստագետների կրթական և մասնագիտական ներուժին՝ նախարարի տեղակալը կարևորել է Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի Հայ ավանդական երաժշտության կատարողական արվեստի ամբիոնի ուսանողների և լավագույն շրջանավարտների ներգրավումը կենտրոնի ստեղծագործական աշխատանքներում:
«Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կազմում գործունեություն են ծավալում Հայաստանի «Ալթունյան» պետական անսամբլը, Հայաստանի պարի պետական անսամբլը, Հայաստանի «Բարեկամություն» պետական անսամբլը, Հայաստանի ազգային նվագարանների պետական նվագախումբը, Հայաստանի «Ակունք» ազգագրական պետական համույթը:

The National Center for Folk Music and Dance has new adress
The National Center for Folk Music and Dance is already operating at 30 Vardanants Street. The Government of the Republic of Armenia allocated this location to the center on December 27, 2024.
Deputy Minister of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia, Daniel Danielyan, visited the National Center for Folk Music and Dance to get acquainted with the building conditions, the renovation and overhaul work, the creative processes, and the upcoming activities. According to Armen Sargsyan, Director of the National Center for Folk Music and Dance, since March 1, 2025, the administrative and organizational departments, as well as the ensembles - the State Orchestra of National Instruments and the "Akunk" Ensemble- have been operational in the renovated section of the center. The Deputy Minister toured the premises, met with the administrative staff, and inquired about how well the new conditions support their work activities. Afterward, the Deputy Minister attended a rehearsal of the "Akunk" Ensemble, after which the upcoming programs of the ensemble were discussed with the director and the creative staff, steps aimed at enriching, developing, disseminating and popularizing the repertoire.
As Daniel Danielyan emphasized, one of the key areas of the ministry's policy is Armenian folk art - music, song, and dance. “The Ministry attaches great importance to the development of the performing arts of Armenian traditional music, and it is at the core of our attention. It is essential to highlight educational processes and initiatives that can make the field more appealing. Together, we must strive to ensure that this center, renowned for its high quality and professional training, becomes a resource hub for other state and private groups and ensembles.” Addressing the educational and professional potential of young artists, the Deputy Minister underscored the significance of involving students and top graduates from the Department of Armenian Traditional Music at the Komitas State Conservatory in the creative endeavors of the center.
It is important to note that the National Center of Folk Music and Dance comprises the “Altunyan” State Ensemble of Armenia, the State Dance Ensemble of Armenia, the “Barekamutyun” State Ensemble of Armenia, the State Orchestra of National Instruments of Armenia, and the “Akunk” State Ethnographic Ensemble of Armenia.